Elektrisk

Runder straks en kvart million elbiler – og snart kommer ny nummerserie

Norge passerer antakelig 250.000 registrerte elbiler i løpet av de neste ukene. Statens vegvesen vil fortsatt bruke E-serien til elbiler, framfor å gi nummerskilt ut fra geografi som med bensin- og dieselbiler.

Nye elbiler kommer snart med nummerskiltserien EB.
Nye elbiler kommer snart med nummerskiltserien EB. Foto: Marius Valle
Ole Petter PedersenOle Petter Pedersen– Redaktør
22. juli 2019 - 18:00

Statens vegvesen melder at etaten i løpet av få uker kommer til å sende ut nummerskilt i serien EB, etter at serien EV snart er brukt opp.

Pressesjef Kjell Bjørn Vinje sier til TU.no at Statens vegvesen ikke har planer om å endre på prinsippet om at elbiler får nummerskilt som begynner med bokstaven E, uansett i landet hvor bilen er kjøpt.

– Stadig flere går over til å gjenkjenne ved hjelp av skiltlesingsteknologi. Men når vi først har startet på en egen serie, og det er mange bokstavkombinasjoner igjen, så fortsetter vi med E-serien, sier Vinje.

Oseanografer har overvåket sirkulasjonen flere steder i Nord-Atlanteren de siste 25 årene direkte ved hjelp av strømmålere. Disse viser at AMOC har stor variasjon fra år til år. Men det er ikke påvist noen betydelig langsiktig trend, sier  Joe LaCasce, som er professor i oseanografi.
Les også:

Forsker: Tre myter om Golfstrømmen som bare er tull

Passerer 250.000 om drøyt to uker

Gitt at salgstempoet fortsetter i umiddelbar framtid, vil Norge om litt over to uker ha elbil nummer 250.000 på veiene. Per nå er det registrert knapt 248.200 elbiler. Så langt i juli har salget tilsvart omtrent 100 elbiler om dagen. Om det fortsetter i samme tempo, passeres 250.000 biler innen 9. august.

Nissan Leaf er den mest omsatte elbilen i juli isolert, foran Volkswagen Golf og Audi E-tron. Først på fjerdeplass kommer årets mest omsatte elbil, Tesla Model 3. Tesla har for vane å distribuere flest biler i den tredje måneden av hvert kvartal – altså vil det si at deres neste salgstopp kan ventes i september.

Hyundai Kona, BMW i3, Hyundai Ioniq, Renault Zoe og Jaguar I-pace er de andre elbilmodellene som har solgt mer enn 100 eksemplarer så langt i juli. 

Tidligere solgte Jaguar og Audi ganske likt av sine store elbiler, men denne måneden har altså Audi rykket betydelige fra. TU testet de to bilene tidligere i år.

Hittil i år topper altså Model 3 salgsstatistikken suverent, foran Golf, Leaf og i3. Disse tre er også de tre elbilmodellene med flest registrerte biler i Norge totalt – med Leaf på førsteplass.

EC følger etter EB

I en pressemelding før helga skriver Statens vegvesen at EC vil etterfølge EB som nummerskiltserie.

– Det ligger ingen kostnader for oss i å fortsette med E-serien. Det kan være hensiktsmessig fortsatt å se på skiltet hvilke biler som er elektriske; det kan være en plausibel forklaring på hvorfor en bil kjører i et kollektivfelt eller bruker et annet av tilbudene som elbilene har. 

Vinje påpeker at det er mange kombinasjoner igjen i E-serien, etter at EL, EK og snart EV er brukt opp. Det er bare noen få bokstaver, som Q og I, som ikke kan brukes på nummerskilt. 

Hittil i år er det registrert drøyt 42.000 nye elbiler, ifølge elbilstatistikk.no. Om salgstempoet fortsetter å øke, vil Norge altså bruke opp en nummerserie i året.

– Vi vil se de første bilene med EB-skilt i høst. De begynner å gå ut fra oss om to–tre måneder, sier Vinje.

Hurtiglanding av elbil på Recharge sin hurtigladerstasjon på Skøyen i Oslo.Foto: Fredrik Varfjell / NTB
Les også:

Flere elbiler enn dieselbiler i Norge

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.