energi

Lundin om elkjel-løsning på Edvard Grieg: – Vi er godt i gang med arbeidet

Planlegger for installasjon av elkjeler på plattformen innen 2022.

Lundin opplyser at de er godt i gang med arbeidet med løsning for å installere elkjel på Edvard Grieg. Elkjelene skal dekke varmebehovet til plattformen, når den elektrifiseres i 2022.
Lundin opplyser at de er godt i gang med arbeidet med løsning for å installere elkjel på Edvard Grieg. Elkjelene skal dekke varmebehovet til plattformen, når den elektrifiseres i 2022.

Onsdag leverte Lundin utbyggingsplanen for Luno 2-feltet, som nå har fått navnet Solveig. Feltet bygges ut som en satellitt med Edvard Grieg som vertsplattform.

Produksjonen av funnet, på 57 millioner fat olje og gass, innebærer at kraftbehovet på plattformen vil øke, blant annet fordi den vil produsere på topp i en lengre periode.

Det lover Lundin at de har tatt høyde for, når de nå utvikler løsninger for elektrifisering av Edvard Grieg-feltet, som inkluderer elkjel til varmeproduksjon.

– Vi er godt i gang med arbeidet, sier direktør i Lundin, Kristin Færøvik, til Teknisk Ukeblad.

Klare senest i 2022

Når flere funn skal produseres gjennom Edvard Grieg-plattformen, så vil også kraftbehovet øke. Grieg-feltet meldte i oktober 2018 at de har behov for kraft utover sin reserverte kapasitet i områdeløsningen som skal gi kraft fra land til alle feltene på Utsirahøyden fra 2022.

Dette skyldes blant annet høyere produksjon enn forventet og forlenget platå fra feltet, samt tilknytning av nye felt. I tillegg til Solveig er også Rolvsnes planlagt produsert gjennom Edvard Grieg-plattformen.

– Vi forlenger platåproduksjonen her, både på grunn av Grieg, men også på grunn av Solveig. Det har noe å si for kraftforbruket på plattformen. Det er tatt hensyn til Solveig-feltet i våre vurderinger av kraftbehovet til Edvard Grieg-plattformen, sier Lundin-direktøren.

Solveig-feltet skal knyttes til Edvard Grieg-plattformen. Det vil også føre til at kraftbehovet på plattformen øker. Illustrasjon: Lundin
Solveig-feltet skal knyttes til Edvard Grieg-plattformen. Det vil også føre til at kraftbehovet på plattformen øker.

Færøvik påpeker at de er godt i gang med arbeidet med å få på plass elkjeler til å produsere varme på Edvard Grieg-plattformen.

– Vi planlegger for installasjon av elkjeler på Edvard Grieg. De må jo være klare senest i 2022, så vi regner oss bakover derfra, men vi har ennå relativt god tid, poengterer hun.

Så langt har ikke Lundin gått ut med noen kontrakter for elkjelene. Selskapet ønsker heller ikke å utdype mer om løsningen de jobber med, før den er helt klar.

Sverdrup-elkjeler

Også plattformen som inngår i Johan Sverdrups andre fase skal etter planen få varmebehovet sitt dekket av elkjeler. Equinor har inngått en avtale med Parat Halvorsen om å levere to 12 MW høyspent elektrodekjeler, som skal forsyne den andre prosessplattformen på feltet med varme.

Til nå har ikke dette blitt brukt som hovedvarmekilde på noen fast innretning på norsk sokkel, ifølge planen for første del av Sverdrup-utbyggingen.

Elkjelene på Edvard Grieg var dessuten tema under høringen om Sverdrup fase 2 i Energi- og miljøkomiteen.

– Vi skal installere elkjeler på Johan Sverdrup fase 2, så teknologien er til stede. Men vi må henvise til Lundin for beslutningsplanen deres, sa utbyggingsdirektør for Johan Sverdrup-prosjektet, Trond Bokn, i høringen.

Elkjel-planer

Fra 2022 skal Edvard Grieg kobles på områdeløsningen for kraft fra land til Utsirahøyden.

Det store spørsmålet har lenge vært hvordan plattformen skal få dekket sitt varmebehov. Lundin ønsket å fortsette å bruke gassturbiner, men et stortingsvedtak i 2015 satte en stopper for det.

Likevel var det lenge spekulasjoner om at oljeselskapet ikke ville skru av gassturbinene, til tross for vedtaket. Blant annet kunne Teknisk Ukeblad fortelle at alternativet med gassturbiner fortsatt ikke var lagt på hylla så sent som i 2017.

Da utbyggingsplanen for fase 2 av Johan Sverdrup-prosjektet ble overlevert til Stortinget, var også planen for områdeløsningen en del av dette. Her kommer det fram at operatøren for Edvard Grieg nå jobber med en løsning som innebærer bruk av elkjeler.

Endelig beslutning i år eller neste år

I proposisjonen for Johan Sverdrup fase 2 skriver Olje- og energidepartementet at Lundin har gjennomført studier av alternative løsninger for å dekke varmebehovet på Edvard Grieg.

Gjennom dette arbeidet har selskapet funnet frem til tekniske løsninger som gjør at varmebehovet kan dekkes med kraft fra land med begrensede endringer på plattformen. Den løsningen som er arbeidet frem medfører vesentlig mindre modifikasjonsarbeider enn den løsningen Lundin utredet noen år tilbake.

– Konkret betyr den løsningen en nå ser på at en kan plassere elektriske kjeler på innretningen uten først å rydde tomt til disse. Dette er mulig fordi størrelsen på de elektriske kjelene er mindre enn for noen år tilbake. Dette gjør det mulig å plassere dem oppå en av gassturbinene, skriver OED.

Det jobbes videre i rettighetshavergruppen med å kvalifisere denne løsningen så det kan tas en endelig beslutning om å installere slike elektriske kjeler i 2019/2020, slik at de kan være på plass til områdeløsningen settes i drift i 2022.

– Rettighetshaverne i Grieg-feltet vil se installering av elektriske kjeler i sammenheng med hvor mye elektrisk kraft de kan få gjennom områdeløsningen.

Powered by Labrador CMS