skip
For tre år siden var el-fergen revolusjonerende. Nå kommer fem til
Den første av to elektriske ferger som skal inn på E39 Anda-Lote er kommet til Norge og har begynt et omfattende testprogram.
Fjord1 skal i løpet av 2018 ta i bruk fem ferger som skal lades opp og gå på strøm.
Det blir de neste batterifergene i Norge etter at Ampere, som straks har tre års drift bak seg, ble satt i drift.
Siden 2015 har Norled-ferga Ampere tilbakelagt en distanse på cirka 200.000 kilometer, tilsvarende om lag fem ganger rundt ekvator.
- I 2021 vil Norge ha 60 ferger med batterier: Nå må Vegdirektoratet finne en standardløsning for lading
Hybrid
Den første av de to Fjord1-fergene som skal inn på Anda-Lote-sambandet, MF Gloppefjord, er i gang med testingen ved fergeleiet på Anda.
De to fergene er utstyrt med diesel-elektrisk framdriftssystem i tillegg til batteripakker. De har derfor seilt for egen maskin fra Tersan-verftet i Tyrkia.
Ferge nummer to, MF Eidsfjord, er på vei fra verftet i Tyrkia og venter i Vigo i Spania på bedre vær for å krysse Biscaya.
– Vi skal nå sammen med våre underleverandører igjennom omfattende tester av alle systemer før vi kan begynne å seile helelektrisk, sier prosjektleder Svein Olav Senneset i Fjord 1 til TU.
Kommunikasjon og lading
Denne uka går med til blant annet testing av kommunikasjonssystem og deretter ladesystem og energistyring.
Siemens har levert det elektriske system PBES som underleverandør på batteripakkene, som hver er på 540 kWh på begge fergene.
Dieselgeneratorene er også på cirka 500 kWh hver, men skal kun være reserve når fergene går i normal elektrisk drift på Anda-Lote. Kapasiteten til de 106 meter lange og 17 meter brede fergene er 120 personbiler, 12 vogntog og 349 personer.
Ladesystemet er levert av tyske Stemmann Technik med norske Asi Automatikk som installatør. Det var også Stemmann som leverte ett av to ladesystemer til Ampere.
Ny plugg
Fjord1-fergene får imidlertid en ny pluggløsning og ikke en pantograftype som på Ampere.
– Det er ladeplugg på begge sider av fergene fordi ladearmen står på motsatt side på hver kai, sier Senneset.
Vegdirektoratet har varslet at de i løpet av noen år vil ha en standard ladeløsning. Men først gjelder det å få med erfaring fra ulike typer løsninger.
– Vi er veldig enige i at vi trenger standardisering av ladeløsninger. Men det kan vi trenge også på kaier og fergebruer og lemmer, sier Senneset.
Fjord1 har valgt Siemens som leverandør av elektriske system og energistyring til også de to neste el-fergene som skal settes i drift.
- Energibruk på elferge: Økte med 20 prosent på grunn av groe
Krokeide-Hufthamar
MF Møkstrafjord, som skal i rute på Krokeide-Hufthamar, blir overlevert fra Tersan-verftet i løpet av januar og skal i drift i løpet av høsten.
Det blir den første fergen som kal ha batterier fra Siemens’ egen fabrikk som nå bygges i Trondheim. Batteripakkene blir etterinstallert.
Fjord1 regner med å starte elektrisk drift av fergestrekningen i løpet av høsten, selv om rederiet kontraktsmessig ikke er nødt til å elektrifisere før 2020.
Ferge nummer to på sambandet, MF Horgefjord, leveres også i år og da med ferdig installerte batterier fra Siemens.
Havyard-ferge
Den femte elektriske fergen Fjord1 skal ha i drift i Hordaland i 2018, MF Husavik, leveres fra Havyard i Leirvik i Sogn og Fjordane seinere i år.
Den skal inn i sambandet Husavik-Sandvikvåg.
Elektrisk bonusferge
Fjord 1 vil også få en aluminiumskatamaran overlevert fra Fjellstrand før nyttår, men ikke satt inn i rute før 2019.
Det blir en 87.5 meter lang og 20,8 meter bred ZeroCat med plass til 120 biler, 12 vogntog og 296 passasjerer. Det blir en større versjon av Ampere, som også ble bygget av Fjellstrand og satt i drift i 2015. Den har siden oppstart i februar-mars 2015 seilt en distanse tilsvarende om lag frem ganger rundt ekvator.
– Katamaranfergen leveres også med hybrid framdrift, både diesel-elektrisk og batterielektrisk Den kan derfor bli brukt som reserve- og erstatningsferge i flere samband i en periode fram til den settes inn på Halhjem-Våge i Hordaland, sier Senneset.
- 94-åringen kalles litiumionbatteriets far: Nå melder han om nytt gjennombrudd