energi
Equinor bestiller verdens største turbiner til verdens største havvindpark
Doggerbank blir den første havvindparken som tar i bruk revolusjonerende Haliade-X.
Da er det bestemt: Equinor og deres partner SSE Renewables velger GE Renewables gigantiske Haliade-X til sitt havvind-prosjekt på Doggerbank.
– Det er en stor ære å bekrefte at prosjektet vil være det første i verden som tar i bruk disse kraftige turbinene, uttaler Halfdan Brustad som er prosjektansvarlig for Doggerbank i Equinor, i en pressemelding.
Leverer 67 GWh
Med Haliade-X har GE Renewables virkelig tatt opp kampen med Siemens Gamesa og Vestas, som i en årrekke har vært markedsledende på turbiner til offshore vindkraft. Men der Siemens og Vestas foreløpig ikke leverer turbiner som er større enn 10 MW, leveres nå Haliade-X med hele 13 MW.
TU har tidligere omtalt gigantturbinene. I full produksjon vil hver vindturbin kunne levere 67 GWh elektrisitet. Det er nok strøm til forsyne 16.000 europeere med strøm, eller en by på størrelse med Hønefoss.
Rotorbladene vil bli de største som noen gang er produsert, 107 meter lange. Rotoren får en diameter på 220 meter, mens tårn og blad til sammen blir 260 meter høyt.
Ifølge GE har Haliade-X en kapasitetsfaktor på hele 63 prosent, 5-6 prosent mer enn hva som er vanlig på andre offshore vindkraftverk, og dobbelt så mye som på vanlige norske vindkraftverk på land.
Doggerbank-prosjektet regnes som verdens største havvindpark. Men i realiteten er det tale om tre ulike parker som settes opp i flere byggetrinn. Planområdet ligger 130 km utenfor kysten av Yorkshire.
Kjøper 190 turbiner
Det har tidligere vært kjent at Equinor ønsket å bruke GE sine nye turbiner på Doggerbank. 22. september ble altså kjøpskontrakten signert. Til sammen skal Equinor og SSE Renewables kjøpe 190 turbiner av typen Haliade-X. Disse fordeles likt med 95 turbiner på hver av de første to byggetrinnene. Det er første gang Haliade-X kommer i kommersiell bruk.
– De første komponentene skal leveres i fjerde kvartal 2022. Installasjonen av turbinene begynner 1 kvartal 2023 og skal være fullført i 4 kvartal 2024. Kontraktverdien blir ikke offentliggjort, skriver kommunikasjonsrådgiver Eskil Eriksen i en e-post til TU.
Det var i september i fjor at Equinor og SSE Renewables ble tildelt lisensen til å bygge ut Doggerbank. Havdybden på stedet er på under 40 meter, og møllene som skal bygges ut blir bunnfaste. Parken skal levere kraft for en energipris på rundt 44,8 øre per kilowattime (kWh), etter dagens valutapriser.
Storbritannia satser svært offensivt på utbygging av havvind. Ettersom mer og mer kullkraft har blitt faset ut, har havvind blitt faset inn. Målet er at 30 prosent av elektrisitetsforsyningen skal komme fra offshore vind innen 2030.
Skaper arbeidsplasser
Som del av avtalen med Equinor skal GE Renewable etabler en servicehavn i Hartlepool, som skal tjene som base under installasjon og utbygging av Doggerbank A og B.
I tillegg til turbinen består Haliade-X av tre 107 meter lange blader. Disse monteres på turbinen i havn, før alt skipes ut. Det er også inngått en femårig garanti- og serviceavtale med GE Renewables. Dette er vanlig ved utbygging av havvindparker, at turbinleverandørene stiller med servicearbeid.
De første to utbyggingstrinnene vil ifølge lisenshaverne skape 320 nye arbeidsplasser.
– Denne kontrakten med GE Renewables er ikke bare gode nyheter for Doggerbank-prosjektet og GE, men også for havvind-industrien som helhet, ettersom det er første gang en 13 MW turbin installeres i verden, uttaler Steve Wilson, som er prosjektleder for utbyggingen av Doggerbank hos SSE Renewables.
Prisene stuper
Doggerbank-prosjektet består av tre ulike havvindparker, Creyke Beck A, Creyke Beck B og Teesside A. Hver av disse tre parkene vil bli like store som Horn Sea Project One, som i dag er verdens største havvindpark på 1,2 GW. I likhet med Equinor sitt prosjekt, ligger også Horn Sea Project One utenfor kysten av Yorkshire.
Creyke Beck A er den delen av feltet som ligger nærmest land, og som ventes å bygges ut først.
Når alle tre felt er bygd ut er de forventet å levere hele 18 TWh i året med elektrisitet.
Utbygging av havvind har blitt stadig billigere. På Doggerbank nyter Equinor og SSE Renewables godt av en garantert minstepris på kraften parken skal levere, men i Nederland bygges det nå også havvind helt uten subsidier.
Også Vestas og Siemens Gamesa jobber nå med å utvikle turbiner i størrelsesorden 12-14 MW.