Podkast

Fra teledronning til skidronning

Berit Svendsen skal lede ski-VM i 2025

Berit Svendsen skal lede ski-VM i 2025. Det blir både ski, bærekraft og teknologi.
Berit Svendsen skal lede ski-VM i 2025. Det blir både ski, bærekraft og teknologi. Foto: Odd Richard Valmot
Odd Richard ValmotOdd Richard Valmot– Journalist
7. apr. 2022 - 17:00

Det er noen år siden Berit Svendsen var student ved NTH i Trondheim og ble sivilingeniør ved Institutt for datateknikk og telematikk. Etter en lang karriere som blant annet har omfattet teknologidirektør i Telenor og sjef for Telenor i Norge, skal hun om tre år lede ski-VM i sin gamle studieby.

Det var en forutsetning for å få jobben at dette skulle dreie seg om klima og teknologi. Det var selvfølgelig en innertier for Svendsen, som vi snakker med i dag.

Hun er nemlig proppfull av ideer som skal trekke publikum til arrangementene og om hvordan de kan få en best mulig opplevelse uten å belaste miljøet. Dette skal bli et køfritt arrangement med maksimalt utbytte og minimalt med irritasjoner. Det skal bli lett å få kjøpt mat og drikke og lett å resirkulere.

Utøverne skal presenteres for digitale modeller av terreng og bakker, slik at de kan forberede seg overalt i verden. Og når ski-VM pågår skal de helt lokale værmeldingene være særdeles nøyaktige.

Selv om konkurransen skal foregå i Granåsen, skal festen hver kveld foregå i byen. Transporten imellom skal blir særdeles knirkefri, og festen skal også være preget av hva teknologi kan gjøre for å optimalisere opplevelsen.

Nå vil ski-VM ha kontakt med gründere og andre med ideer som kan gjøre folkefesten enda bedre.

Teknisk sett: Moberg & Valmot

Odd Richard Valmot og Jan M. Moberg.
Odd Richard Valmot og Jan M. Moberg.

Jan M. Moberg og Odd Richard Valmot i Teknisk Ukeblad er begge sivilingeniører med solid teknologisk bakgrunn. Hver uke snakker de om aktuelle teknologiske temaer i TUs podkast Teknisk sett.

Normalt publiseres Teknisk sett hver torsdag ettermiddag.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonse
NITO
Stå samlet når lykkeboblen sprekker 
Teknisk museum har fått nytt vannhjul etter at det gamle råtnet på akslingen.
Podkast

Nytt vannhjul på Teknisk Museum: – En stor utfordring. Det tente oss veldig.

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.