Industri

Elkem dropper utbytte etter nytt svakt kvartal

Silisiumselskapet Elkem gikk 351 millioner kroner i minus før skatt i fjerde kvartal, men mener situasjonen viser tegn til bedring.

Elkem slet med etterspørselen gjennom hele året, blant annet på grunn av økonomisk usikkerhet og høye energipriser.
Elkem slet med etterspørselen gjennom hele året, blant annet på grunn av økonomisk usikkerhet og høye energipriser. Foto: Frederik Ringnes/NTB
8. feb. 2024 - 08:46

Selskapet endte med et driftsresultat på 632 millioner kroner i kvartalet, ned fra 1,83 milliarder på samme tid året før, skriver E24.

I resultatmeldingen skriver Elkem at styret vil foreslå at det ikke betales utbytte for i år. Selskapet slet med etterspørselen gjennom hele året, blant annet på grunn av økonomisk usikkerhet og høye energipriser.

– Men det finnes tegn til bedring idet prisene på råvarer ser ut til å ha nådd bunnpunktet, og tegn til at indre endringer har begynt å virke, skriver selskapet.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Teknisk Ukeblad Media
Derfor har TU og Digi fått ny profil
Energiminister Terje Aasland (Ap) legger fram detaljene om norgespris på en pressekonferanse mandag.
Les også:

Slik blir norgespris – foreslår maksgrense på strømforbruket

Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.