Olje og gass

– Udokumentert synsing fra oljebransjen

Krever stans: Bellona-leder Frederic Hauge vil at dypvannsboringer stanses til det blir sikrere.
Krever stans: Bellona-leder Frederic Hauge vil at dypvannsboringer stanses til det blir sikrere. Bilde: Ståle Andersen
Ole K. Helgesen
3. mars 2009 - 16:10

I dag publiserer Konkraft rapporten ”Olje –og gassvirksomhet i nord”. Den konkluderer med at oljeboring utenfor Lofoten vil gi opp mot 2000 arbeidsplasser, og at den ikke utgjør en trussel mot miljøet.

Hauge mener petroleumsindustrien bruker et syltynt faktagrunnlag for å fremme oljeutvinning i Lofoten.

– Kampanje

– Oljeindustrien fører en kampanje for oljeboring basert på synsing framfor fakta, sier Bellonaleder Frederic Hauge.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Teknisk Ukeblad Media
Slik har TU dekket elbil-revolusjonen

Han hevder petroleumsindustrien opererer med ekstremt usikre anslag om ringvirkningene oljevirksomhet vil få for sysselsetting og bosetting.

– Rapporten strider mot statens egne fagetater og tunge forskningsmiljø når det gjelder både miljø og oljevern, i tillegg til at regnestykkene deres har et syltynt tallgrunnlag, med fravær av beregning for CO2-pris.

Bestillingsverk

Hauge mener rapporten er basert på gjetning.

– Oljeindustrien har fått et bestillingsverk med seg inn i debatten, som er tuftet mer på gjetning enn fakta. Det forurenser den viktige oljedebatten vi har foran oss, sier Hauge.

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.