Skal overføre 12 GW over 3000 km: – Vi kan godt kalle det et kvantesprang 

Med en spenning på 1,1 millioner volt. 

To ledere: Med likestrøm i stedet for vekselstrøm slipper man unna overføringer med to i stedet fra tre ledere. Det er vesentlig billigere og beheftet med mindre problemer med effekter fra vekselstrømmen. Her er et bilde fra en 800 kV DC linje i Kina. Den nye blir på 1 000 kV
To ledere: Med likestrøm i stedet for vekselstrøm slipper man unna overføringer med to i stedet fra tre ledere. Det er vesentlig billigere og beheftet med mindre problemer med effekter fra vekselstrømmen. Her er et bilde fra en 800 kV DC linje i Kina. Den nye blir på 1 000 kV ABB
15. des. 2017 - 13:16

Det er nesten utrolig det som skjer innen kraftoverføring i Kina. Der skal de nå bygge en kraftlinje som overfører strømmen med en spenning på 1 100 kV, altså 1,1 millioner volt.

Les mer om:
Share icon
Del

Kommentarsystemet er deaktivert

Kommentarsystemet leveres av en ekstern leverandør, og kan ikke lastes inn uten at informasjonskapslene er aktivert. Endre dine Personvern/cookies innstillinger for å aktivere kommentering.