Det er mange hundre millioner utrangerte bildekk rundt om i verden – så mange at de har fått et eget akronym: ELT – End of Life Tires. I fjor ble det samlet inn i overkant av 60.000 tonn kasserte dekk i Norge, ifølge Norsk Dekkretur, som også kan fortelle at over 70 prosent av dem ble brukt i sementproduksjon,.
BYGG
Gjenvinner brukte bildekk som carbon black
Det norske resirkuleringsselskapet Wastefront og Newcastle University skal samarbeide om å resirkulere 20 prosent av alle engelske bildekk. I første omgang.

Den første fabrikken til Wastefront ligger i nordøst-England. Produksjonen der skal være i full drift om tre år. Foto: Wastefront
Les mer om:
Kommentarsystemet er deaktivert
Kommentarsystemet leveres av en ekstern leverandør, og kan ikke lastes inn uten at informasjonskapslene er aktivert. Endre dine Personvern/cookies innstillinger for å aktivere kommentering.
