ENERGI

EU vurderer å frikoble strømprisen fra gassprisen. Umulig, tror analytikere

EU presses av medlemslandene til å komme med tiltak mot høye strømpriser.

Denne høsten har det vært mangel på gass og rekordpriser i hele verden. Sammen med høye CO2-kvotepriser, lite vind og lite nedbør har det også dratt kraftprisene kraftig opp. Gassrørledningen Langeled frakter naturgass fra Trollfeltet og Ormen Lange, via Nyhamna på Aukra, til Easington i England.
Denne høsten har det vært mangel på gass og rekordpriser i hele verden. Sammen med høye CO2-kvotepriser, lite vind og lite nedbør har det også dratt kraftprisene kraftig opp. Gassrørledningen Langeled frakter naturgass fra Trollfeltet og Ormen Lange, via Nyhamna på Aukra, til Easington i England. Bilde: David Chancellor
13. okt. 2021 - 05:00

Denne høsten har vært preget av rekordhøye priser på både gass, kull og strøm i hele Europa. Flere land har bedt EU-kommisjonen om å komme med tiltak for å bøte på de høye prisene. 

Share icon
Del

Kommentarsystemet er deaktivert

Kommentarsystemet leveres av en ekstern leverandør, og kan ikke lastes inn uten at informasjonskapslene er aktivert. Endre dine Personvern/cookies innstillinger for å aktivere kommentering.