ENERGI

Årets olje- og gassinvesteringer anslås til å nå 257 milliarder kroner

Investeringene til rørtransport og utvinning av olje og gass blir i løpende verdi anslått til å bli hele 257 milliarder kroner i 2024.

Økte olje- og gassinvesteringer skyldes først og fremst høyere kostnader for felt i drift.
Økte olje- og gassinvesteringer skyldes først og fremst høyere kostnader for felt i drift. Foto: Colourbox
16. aug. 2024 - 09:28

Anslaget er 4,1 prosent mer enn anslaget gitt i forrige kvartal, skriver Statistisk sentralbyrå (SSB).

Oppjusteringen av anslaget skyldes hovedsakelig høyere kostnader i produksjonsboring innen felt i drift.

– Investeringene i 2025 anslås nå til å bli 240 milliarder kroner, som er 11 prosent mer enn anslått i forrige måling i mai. Oppjusteringen drives i stor grad av høyere anslag innenfor kategoriene felt i drift og feltutbygging. Det oppdaterte anslaget for 2025 indikerer en vekst i nominell verdi på 16 prosent sammenlignet med tilsvarende anslag for 2024, gitt for et år siden, skriver SSB.

Statens vegvesen skal undersøke 77 tunneler etter at de har oppdaget flere avvik på ventilatorer. Bildet er kun ment som illustrasjon.
Les også

Vegvesenet: Undersøker avvik i 77 tunneler – deler har falt ned

Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.