samferdsel

– I akuttfasen var vi redde for at hele brua kunne kollapse

Henrik Wedum var byggeleder under gjenoppbyggingen av Randklev bru på Dovrebanen. Nå leder han arbeidet med å få Otta bru på samme strekning opp å gå igjen.

I arbeidet med å reparere Otta bru (bildet) gjenbrukes mye av kompetansen fra da Randklev bru ble gjenreist etter kollapsen i 2023. Prosjektleder Henrik Wedum i Bane Nor har begge brubergingsprosjektene på CV'en.
I arbeidet med å reparere Otta bru (bildet) gjenbrukes mye av kompetansen fra da Randklev bru ble gjenreist etter kollapsen i 2023. Prosjektleder Henrik Wedum i Bane Nor har begge brubergingsprosjektene på CV'en.

Otta: Det er påskevær over Otta by i Innlandet, men lyden av en pelemaskin skjærer gjennom idyllen.

Bane Nors entreprenør Øst-Riv er i full gang med å spunte rundt søndre landkar på Otta jernbanebru.

Brua og strekningen på Dovrebanen har vært stengt siden 21. januar, etter at det ble oppdaget en 15 centimeters forflytning i det ene landkaret.

Å få løsnet isen som driver nedover Otta-elva og samler seg rundt Otta jernbanebru, har vært en utfordring, forteller prosjektleder Wedum. Foto: Arash A. Nejad
Å få løsnet isen som driver nedover Otta-elva og samler seg rundt Otta jernbanebru, har vært en utfordring, forteller prosjektleder Wedum.

Fryktet brukollaps som på Randklev

– Det er veldig langt til fjell her. Vi har boret 60–70 meter uten å finne fjell, sier Wedum.

Det samme gjaldt på Randklev bru, der Wedum var byggeleder i gjenoppbyggingsprosessen.

Jernbanebrua kollapset etter ekstremværet Hans i 2023 og stengte Dovrebanen i ni måneder. Tilsvarende beregning for Otta bru er tre måneder.

Randklev jernbanebru kollapset under ekstremværet Hans i august 2023. Foto: Eirik Urke
Randklev jernbanebru kollapset under ekstremværet Hans i august 2023.

Prosjektlederen virker rolig og fattet der han møter TU på nordsiden av Otta bru. Men i januar, da landkaret løsnet og alarmen gikk, var stemningen en litt annen.

– I akuttfasen var vi redde for at hele brua kunne kollapse. Vi hadde jo ikke full oversikt over situasjonen, sier han.

Det var blant annet uklart hvordan det egentlig sto til med landkaret og hvor mye undergraving det hadde vært under brufundamentet.

– Det var det som skjedde på Randklev. Vannet hadde begynt å grave under fundamentet, og brua tippet rett og slett over.

Gjenbruker kompetanse fra Randklev

Det har blitt lagt ned en voldsom innsats for å kartlegge situasjonen og begrense skader på Otta bru i akuttfasen, sier Wedum.

Heldigvis viste skadene seg å være begrenset, spesielt sammenliknet med Randklev bru.

– Vi gjenbruker mye av kompetansen og gjennomføringsevnen vi hadde på Randklev, forteller Wedum.

Otta Bro 25.02.2025 - Orbit som viser at Bane Nor jobber på sørsiden av broa - Søndre landkaret Arash Nejad

Entreprenøren Riv-Øst er den samme, og fundamenteringsprinsippet er likt. Avstanden til fjell gjorde at Randklev bru ble fundamentert på løsmasser, og dette er også planen for landkaret på Otta bru.

I neste uke skal brua jekkes opp med samme metodikk som på Randklev, så man kan utføre arbeider på det forskjøvede landkaret.

Folk har kastet seg rundt for å få tak i materialer, forteller Wedum.

Spuntrørene ble hentet fra forskjellige prosjekter som sto i en mindre akutt situasjon – blant annet Randklev vegbru, som også er under utbedring.

– Utfordrende å jobbe i vann

Mens TU er på stedet holder Riv-Øst på å runde av de forberedende arbeidene på brua.

Spuntveggen rundt søndre landkar nærmer seg ferdigstilt, og snart kan stabiliseringen av selve landkaret og brua begynne.

Isdannelse ved Otta bro - Bane Nor jobber med å forsterke søndre landkar Arash Nejad

Løsmassene innenfor spuntveggen, som står om lag en meter ut fra fundamentet, skal graves ut. Hulrommet skal støpes med undervannsbetong, og betongen vil dybles til eksisterende fundament.

– I praksis blir det et nytt fundament som vil kapsle inn det gamle, sier Wedum.

– Vi du si at det verste er overstått nå?

– Nå skal vi jo støpe bunnplata til fundamentet i neste uke, og det er alltid mer utfordrende å jobbe i vann enn på tørt land, sier han.

– Men arbeidet går veldig bra, og vi har god kontroll, så vi ser ingen kjempestore skjær i sjøen.

– Krevende å jobbe i en så dynamisk elv

Estimert åpningsdato for brua er i midten av april, meldte Bane Nor denne uken.

– Kan dere også få til åpning før den tid?

Det søndre landkaret på Otta bru, for tiden markert med en lysegrønn malingsstrek, skal refundamenteres ved hjelp av spunt og betong. Spuntrørene, som ble lånt i all hast fra andre byggeprosjekter, er mellom 7 og 13 meter lange. Foto: Arash A. Nejad
Det søndre landkaret på Otta bru, for tiden markert med en lysegrønn malingsstrek, skal refundamenteres ved hjelp av spunt og betong. Spuntrørene, som ble lånt i all hast fra andre byggeprosjekter, er mellom 7 og 13 meter lange.

– Vi jobber så klart for å komme i mål så tidlig som mulig og presser på framdriften. Men midten av april er en dato vi tror vi skal klare, sier Wedum.

Han er ikke utpreget bekymret for vårflom i løpet av den tiden som gjenstår.

– Der har vi forholdsvis god tid. I en vanlig vinter er det først langt ut i mai at man ser en vannstandsøkning. Det kan alltids skje hendelser før den tid, men...

– Hva med isoppstuving og isgang? Er det noe dere jobber kontinuerlig med i anleggsperioden?

– Det er det absolutt, og det er krevende å jobbe i en så dynamisk elv som Otta er. Beredskapsmaskiner står parat til å fjerne is til enhver tid.

Men per nå er det gode forhold, bemerker prosjektsjefen, der han står i syv plussgrader og vårsol.

– Når det er varmere vær i dalen, men fortsatt kaldt i fjellet, er elva ganske forutsigbar.

Powered by Labrador CMS