maritim

Lyser opp el-ferge for hørselshemmede

Spesiallys skal sørge for at passasjerer om bord på el-fergen mellom Bognes og Lødingen varsles om at fergen nærmer seg kai.

MF Hinnøy skal inn på sambandet Bognes-Lødingen. Det blir el-fergen med lengst overfart under tøffe forhold.
MF Hinnøy skal inn på sambandet Bognes-Lødingen. Det blir el-fergen med lengst overfart under tøffe forhold.

Kortversjonen

  • Torghatten Nord har valgt Glamox som leverandør av lys for den nye el-fergen MF Hinnøy, som er 117 meter lang og har plass til 120 biler og 399 passasjerer.

  • Hørselshemmedes landsforbund (HLF) roser fergens varslingssystem med lys som øker sikkerheten og gjør reisen enklere for hørselshemmede.

  • Den nye el-fergen MF Hinnøy kan gå helelektrisk på værutsatte ruter med en rekordladeeffekt på 9,2 MW og er designet for energieffektivitet av Norwegian Ship Design.

Torghatten Nord har valgt Glamox som leverandør av belysning til den nye el-fergen MF Hinnøy. Den 117 meter lange fergen har plass til 120 biler og 399 passasjerer.

Passasjerene får beskjed om at fergekaia nærmer seg ved hjelp av justerbare LED-armaturer som gradvis lyser opp når fartøyet nærmer seg havnen. Dette vil være spesielt nyttig for passasjerer som er hørselshemmede, skriver Glamox i en pressemelding.

Hørselshemmedes landsforbund (HLF) med 62.500 medlemmer synes det er et godt tiltak.

Generalsekretær Inger Helene Venås i Hørselshemmedes Landsfrobund synes det er positivt at Glamox og Torghatten Nord tar hensyn til hørselshemmede med lys. Foto: Hørselshemmedes landsforbund
Generalsekretær Inger Helene Venås i Hørselshemmedes Landsfrobund synes det er positivt at Glamox og Torghatten Nord tar hensyn til hørselshemmede med lys.

– Vi synes det er veldig positivt at den nye fergen har fått et varslingssystem som gjør reisen enklere, tryggere og bedre for hørselshemmede. Visuell varsling er et tema vi har vært opptatt av lenge. Gode varslingssystemer på offentlig transport er helt nødvendig for å ivareta sikkerheten til hørselshemmede, for eksempel ved en evakueringssituasjon, sier generalsekretær Inger Helene Venås i HLF til TU.

Navigasjonskobling

Forbundet har ikke vært konsultert i forbindelse med utformingen.

– Ut fra beskrivelsen fremstår dette som en god løsning. Å bruke lys for å varsle at fergen nærmer seg kai, er et system som ikke bare kommer hørselshemmede til gode, men også andre passasjerer. Vi håper å se stadig mer av denne typen løsninger i offentlig transport, sier Venås.

Glamox opplyser at belysningen er koblet til fartøyets navigasjons- og posisjoneringssystem.

– Vi bruker geofencing, som holder oversikt over fartøyets posisjon og nærhet til kai. Når fergen reduserer hastigheten, øker farge-temperaturen og intensiteten på belysningen. Det vil hjelpe alle passasjerer med å forstå at det er på tide å gå i land, sier Tommy Stranden, salgs- og kommersiell direktør i Glamox' Marine, Offshore & Wind-divisjon.

MF Hinnøy

Rederi: Torghatten Nord

Samband: Bognes-Lødingen

Design: Norwegian Ship Design

Verft: Cemre Shipyard, Tyrkia

Lengde: 117 meter

Bredde: 18,8 meter

Kapasitet: 120 PBE (12 vogntog-ca 46 biler)

Passasjerer: 399

Klasse: DNV

Levering: 2024

Verdensrekord

Den nye el-fergen utmerker seg ikke bare med innovativt lys, men også ved å kunne gå helelektrisk over ett av de meste værutsatte fergestrekningene i Norge. Det er rekord.

– Det mest spesielle er helelektrisk drift i et forholdsvis værhardt samband, med ei lukket ferje, kombinert med en times overfart i 13–14 knop. Det normale for el-ferger er at de er åpne og i kortere sambandslengde, sier teknisk sjef Gaute Larsen i Torghatten Nord.

Siemens er systemintegrator og leverer også batteripakker. Fergen har i tillegg fire Nogva Scania dieselmotorer.

Sambandet blir også en milepæl for elektriske ferjer, med en ladeeffekt på 9,2 MW. Det er spesielt beregnet på MF Barøy, som skal fortsette på sambandet sammen med nybugget MF Hinnøy.

MF Barøy ble levert i 2013 fra Remontowa med LNG-motor koblet til propell via reduksjonsgir. Motor og LNG-tank fjernes og erstattes med en 6 MWh batteripakke og elektrisk framdriftssystem fra Siemens Energy.

– Så vidt vi vet, er 9,2 MW «verdensrekord» i ladeeffekt på ferger, sier Larsen.

MF Hinnøy ble sjøsatt ved Cemre Shipyard i Tyrkia i desember 2023 og lå til kai for ferdiggjøring. Foto: Cemre
MF Hinnøy ble sjøsatt ved Cemre Shipyard i Tyrkia i desember 2023 og lå til kai for ferdiggjøring.

MF Hinnøy bygges ved Cemre Shipyard i Tyrkia. I daglig drift skal den kunne gå på batterier, men den har generator som kan gå på biodiesel som back up.

El-sparing

Fergen er designet av Norwegian Sip Design (TNSDC) med tanke på mest mulig energieffektivitet. Det er også lagt vekt på utstyr og lys som ikke trekker for mye strøm.

Glamox har i tillegg til varslingssystemet også levert totalt 1445 marinelys samt navigasjonslys og kontrollpaneler, flomlys, søkelys, mannskapskabinlys, sengelys, nødbelysning og andre downlights.

Selskapet skriver i en pressemelding at deres tilnærming er basert på såkalt Human Centric Lighting (HLC – menneskesentrerte belysning), som også etterligner naturlig dagslys ved å ta hensyn til fergens posisjon til ulike tider på døgnet og til sollys. Det skaper en naturlig atmosfære for passasjerene. Belysningen inneholder også sensorer som dimmer eller slår av lysene i folketomme områder.

Powered by Labrador CMS