maritim

Langley fullfører kjøpet av Bergen Engines – satser på ammoniakkmotorer

Bergen Engines er nå ute av det britiske Rolls-Royce-konsernet, men har gått inn i et annet britisk konsern.

Gassmotor produsert av Bergen Engines på Hordvikneste utenfor Bergen.
Gassmotor produsert av Bergen Engines på Hordvikneste utenfor Bergen.

Bergen Engines vil spille en viktig rolle innen nullutslippsteknologi for konsernet, sier styreleder og toppsjef Tony Langley i Langley Holdings. Selskapet har nå formelt overtatt den norske motorfabrikanten Bergen Engines i Bergen. Oppkjøpet ble annonsert 3. august i fjor og gjennomført 31. desember.

Bergen Engines har produsert gassmotorer siden 1991. Selskapet forsker på nye motorer som kan gå på ammoniakk eller blanding av naturgass og hydrogen og i neste omgang hydrogen. Ombygging av eksisterende motorer kan speede opp overgangen til null- og lavutslipp.

Bergen Engines fikk ifølge Bergensavisa to kontrakter i romjula, den ene for et kraftverk i Midtøsten og den andre i Italia. Sistnevnte er første kommersielle kontrakt for levering av et LNG-kraftverk med en viss innblanding av hydrogen.

– Det er første kontrakten hvor vi forplikter oss til å blande inn et visst volum hydrogen i naturgassen, hvis kunden har tilgang på hydrogen. Det er en milepæl, sier administrerende direktør Jon Erik Røv til Bergensavisa.

FoU-prosjekter

For ammoniakkmotorer må det gjøres flere tiltak i motoren for å få til tenning og forbrenning. Ren hydrogenforbrenning krever mer omfattende endringer med tanke på kompresjon, tenningstidspunkt, styring av ventiler, både eksos og innslipp, styring av ventiler og gassforsyningssystemet.

Langley har gitt grønt lys for prosjektet AMAZE (Ammonia Zero Emission) for utvikling av skipsmotorer som kan bruke ammoniakk som fossilfritt drivstoff. AMAZE er et forskningsprosjekt på 40 millioner kroner og mottar støtte fra norske myndigheter.

Nullutslipp

IMOs vedtak i april 2018 ligger som premiss for det meste som skjer av forskning og utvikling på maritim sektor. Skal all verdens skip redusere utslipp med 40 prosent innen 2030 og 50 prosent innen 2050, må det skje noe drastisk på drivstoffsiden.

Det holder ikke med driftsoptimalisering, energieffektivisering, vind og batterier.

Bergen Engines startet forskning på gassmotorer allerede i 1983 sammen med Marintek, nå Sintef Ocean, i Trondheim. I dag samarbeider selskapet om neste generasjon motorer med flere aktører, både innen forskning, akademia og med andre selskaper.

Kraftdivisjon

Bergen Engines skal fortsatt drives som et selvstendig selskap, men vil være kjernen i Langleys nye Power Solutions-divisjon.

I tillegg til å fortsette utvikling og produksjon av medium speed motorer for skip og landbaserte kraftverk, vil Langley gi Bergen Engines en sentral rolle i den voksende sektoren for mikronettverk. Mikronettverk er hybride og smarte kraftsystemer der fornybar energi kombineres med lagring og styres ut fra etterspørsel og behov. Området står stekt i Langleys strategi for nullutslipp.

I Power Solutions-divisjonen skal Bergen Engines jobbe tett med Langleys datterselskaper Marelli Motori i Italia og Piller Power Systems i Tyskland.

Sjefsskryt

Tony Langley skryter i en pressmelding av Bergen Engines i forbindelse med den offisielle overtakelsen.

– Oppkjøpet av Bergen Engines er et stort steg mot våre mål for nullutslipp. Selskapet har et fantastisk renommé og er svært innovativ i arbeidet med å tilpasse motorene sine til lavutslipps- og utslippsfrie drivstoff. Kombinert med det, passer den raskt voksende sektoren for mikronettverk perfekt med våre langsiktige bærekraftmål, sier Langley.

Stor kraftbrikke

Flyfoto av Bergen Engines på Hordviknestet., Anlegget består av hovedkontorer, støperi, fabrikk og kaianlegg. Foto: Bergen Engines
Flyfoto av Bergen Engines på Hordviknestet., Anlegget består av hovedkontorer, støperi, fabrikk og kaianlegg.

Oppkjøpet omfatter motorfabrikk, serviceverksted og støperi i Norge, motor- og kraftverkdesign og Bergen Engines’ globale servicenettverk og datterselskaper i ni land. Det er rundt 950 ansatte over hele verden i Bergen Engines, derav rundt 600 ved hovedkontoret og motorfabrikken på Hordvikneset i Bergen.

I 2021 omsatte Bergen Engines for rundt 250 millioner euro (ca. 2,5 milliarder kroner).

Power Solutions-divisjonen er forventet å generere rundt 650 millioner euro (ca. 6,5 milliarder kroner) av Langleys forventede omsetning på 1,4 milliarder euro i 2022. Divisjonen sysselsetter rundt 2500 av konsernets totalt 5600 ansatte globalt.

Powered by Labrador CMS