industri
NHO med sju forslag til datasenterregulering
NHO mener Norge bør gripe sjansen, på en klok og ansvarlig måte, når datasenterindustrien vil investere og skape jobber og verdier i Norge.
Per Øyvind Langeland, næringspolitisk direktør i NHO, mener det er gode nyheter at datasenterindustrien vil etablere seg her i landet.
Han erkjenner i en pressemelding samtidig at det er krevende å sikre nok kraft og nett, og at det trengs rammer.
– Det er knapt bygd ny kraftproduksjon i Norge på fem år, og nettkapasiteten er presset, sier Langeland.
NHO mener alle partier bør bidra til mer kraft og mer nett, raskere. Samtidig advarer NHO mot politisk innblanding.
– Mer politisk innblanding vil åpne for mer byråkrati, uønsket tidsbruk og risiko for at politikerne velger vinnere. Det svekker forutsigbarheten for investeringer som skal betale seg over tid, sier Langeland.
NHO lanserer sju konkrete forslag for blant annet å håndtere køene i kraftsystemet, og Langeland nevner noen.
– En kø- og reservasjonsavgift gjør det dyrere å blokkere kapasitet med umodne eller dobbeltsøkte prosjekter. Forbruk som kommer med egen ny produksjon, bør få hurtigspor. Og store nye forbrukere, datasentre inkludert, må tilby fleksibilitet når nettet er presset: tilknytning på vilkår, batterier og reservekraft.