energi
Aasland om CO₂-fangst på Melkøya og sokkelen: – En dårlig bruk av penger
For dyrt og komplisert, sier oljeministeren.
Olje- og energiminister Terje Aasland planlegger fortsatt å behandle ferdig utbyggingsplanen for Snøhvit Future før sommeren. Det bekrefter han til TU.
Før det skal han også svare på et vedtak fra Stortinget fra april om en egen vurdering av CO₂-fangst og -lagring (CCS) på Melkøya, som alternativ løsning til elektrifisering.
Samtidig sier han at CO₂-fangst på Melkøya og på sokkelen for øvrig ikke er en god løsning for å kutte utslipp fra olje og gass.
– Å bruke store penger på en kortvarig løsning når vi snakker om energitidslinjer, det synes jeg er en dårlig bruk av penger. Og det koster mye å gjøre det. Du gjør det inn i en allerede komplisert, eksisterende infrastruktur, sier Aasland til TU.
– Vi skal svare ut Stortingets vedtak, og skal vi finne en løsning for Melkøya.
Mer kraftproduksjon
Statsråden trekker frem at han heller vil satse på kraftproduksjon.
– Jeg har tidligere sagt, og jeg mener, at det som er viktig for hele kraftsystemet i Finnmark er å få på plass mer fornybar energi, mer enn det Melkøya kommer til å forbruke. For det er en varig løsning, poengterer han.
Tidligere har havvind utenfor Finnmark vært nevnt som en mulig løsning. NVE la tidligere i år frem sine forslag til 20 nye områder for havvind, hvorav to ligger i Barentshavet, utenfor kysten av Finnmark. Det er trolig flere år til disse eventuelt kan lyses ut.
Aasland avviser ikke bruk av CO₂-fangst fra olje- og gassanlegg fullstendig, men påpeker at det i så fall må være mulig å ta i bruk som en god løsning.
– Samtidig bør vi rette oppmerksomheten på hvordan vi kan bruke og utvikle fornybar energi. Jeg har et for eksempel anmodningsforslag fra Stortinget om elektrifisering av petroleumsinstallasjoner med havvind, påpeker oljeministeren.
Han påpeker at norsk sokkel vil produsere mye mer havvind enn den vil forbruke i løpet av noen år, og at man da må se på hvordan havvindpotensialet kan videreutvikles.
– For eksempel i tilknytning til installasjonene hvor det allerede er en infrastruktur som ligger på plass. Det synes jeg er en spennende mulighet som vi må utforske videre.
– Umodent
I forrige uke lanserte Konkraft-samarbeidet en statusrapport for hvordan oljebransjen ligger an for å nå klimamålene. Konklusjonen er at det vil bli krevende å få til.
Her trekkes elektrifisering med kraft fra land som det fremste og viktigste klimatiltaket, noe statsråden også selv mener er den raskeste, enkleste løsningen. CO₂-fangst og -lagring fra installasjoner på sokkelen og landanleggene er ikke nevnt.
Dette til tross for vedtaket om vurdering av CCS på Melkøya og at Gassco ser på muligheten for CO₂-fangst fra gassanlegget på Kårstø, etter å ha lagt bort planer om fullelektrifisering.
Benedicte Solaas, direktør for klima og miljø i Offshore Norge, forklarer at det handler om at det per nå ikke er noen konkrete prosjekter for CO₂-fangst offshore. På Melkøya planlegger de for elektrifisering, understreker hun.
– Selv om vi har store ambisjoner for å lagre CO₂ på sokkelen, og det finnes prosjekter på land, så er det fortsatt relativt umodent å drive med CO₂-fangst offshore, sier hun til TU.
Hun påpeker at det handler om vekt- og plassutfordringer.
– I noen tilfeller, hvis det skal være mulig å få på plass et fangstanlegg, vil det være nødvendig å bygge en helt ny plattform ved siden av til CO₂-fangstanlegget. Da kan man jo vurdere om vinningen går opp i spinningen, poengterer Solaas.
– Hva med muligheten for CO₂-fangst fra Kårstø?
– Etter at de gikk bort fra elektrifisering, så er de plassert tilbake i modenhet med noen år. Så det er derfor CCS ikke synliggjøres på den måten i rapporten, sier Solaas.
Det finnes likevel løsninger for CO₂-fangst offshore. Aker Carbon Capture kunne i januar melde at CO₂-fangstteknologien deres nå er kvalifisert for installasjon på sokkelen, og dermed klar til å tas i bruk offshore.