energi
Vanskelig å finne areal til solenergi i Nederland: Bygger flytende solceller i masseuttak
Skal drive elektrisk mudringsmaskin og annet utstyr på anlegget.
Solanlegget eies av den nederlandske sand- og grusleverandøren Netterden, og er installert på en dam som stammer fra masseuttak på deres anlegg i Gendringen.
Installert effekt er 1,2 MW, og solcellene skal heretter dekke halvparten av det årlige energiforbruket til den elektriske mudringsmaskinen og sorterings- og prosesseringsutstyret.
Areal til å bygge solcelleanlegg på er begrenset i Nederland. Flytende solanlegg på dammer fra masseuttak være én løsning, mener Vattenfall.
11.000 solcelle-moduler på demning
Det var den svenske, statlige kraftgiganten Vattenfall som sto for byggingen av solanlegget. Vattenfall skal også bygge to kombinerte sol- og pumpekraftanlegg i Tyskland.
De starter på sitt eget pumpekraftverk Markersbach i Sachsen, hvor det skal installeres om lag 11.000 solcelle-moduler på totalt 4,6 MW. Det tilsvarer årsforbruket til 1.500 tyske husholdninger, ifølge Vattenfall.
De skriver at solcellepanelene er plassert slik på demningen at de er minst mulig synlige fra forskjellige utsiktspunkter i nærområdet. En heldig bieffekt av flytende solenergi, er at vannet kjøler ned panelene og øker effektiviteten.
Eier 40 prosent av tysk pumpekraft
Vattenfall eier også et pumpekraftverk i Geesthacht ved Hamburg som allerede har 2 MW solcellepaneler installer, men som nå skal mer enn doble kapasiteten til 4,4 MW. Vattenfall kaller prosjektet for «PV@hydro».
– Beliggenheten til våre pumpekraftverk gir gode forhold for solceller. At vi kan bruke eksisterende teknisk infrastruktur gir synergier som kan gjøre solenergien mer lønnsom, sier Claus Wattendrup som leder sol- og batterienheten i Vattenfall.
Vattenfall driver tolv vannkraftverk i Tyskland, og eier omtrent 40 prosent av Tysklands totale pumpekraft-kapasitet på 7.000 MW. Markersbach (1.050 MW) er Tysklands nest største pumpekraftverk. Vattenfall eier også det største, Goldisthal i Thüringen (1.060 MW).
Kombinerer sol, vind og BMW-batterier
Vattenfall har også et hybrid-prosjekt i Nederland, Haringvliet Zuid energipark, som består av seks vindturbiner, 115.000 solcellepaneler og 12 kontainere med batterier. Til sammen skal anlegget produsere strøm tilsvarende forbruket til 39.000 nederlandske husholdninger.
Batterikontainerne inneholder til sammen 288 BMW-batterier tilsvarende batteriene i BMW i3.
Energilagringssystemet er på 12 MW, og er designet for å holde strømnettet i balanse, men kan i fremtiden brukes som energilagring, ifølge Vattenfall.