energi

Høyesterett skal behandle krav om midlertidig stans på tre olje- og gassfelt

Klimasøksmålet får en ny runde i retten.

Tyrving-feltet, en havbunnsutbygging tilknyttet produksjonsskipet på Alvheim, er ett av de tre olje- og gassfeltene i Klimasøksmålet. Nå skal Høyesterett ta stilling til kravet om midlertidig stans.
Tyrving-feltet, en havbunnsutbygging tilknyttet produksjonsskipet på Alvheim, er ett av de tre olje- og gassfeltene i Klimasøksmålet. Nå skal Høyesterett ta stilling til kravet om midlertidig stans. Foto: Aker BP
Ina AndersenIna Andersen– Journalist
10. des. 2024 - 13:32

Høyesteretts ankeutvalg besluttet 9. desember at anken av Borgarting lagmannsretts kjennelse skal behandles i Høyesterett.

Dermed blir det nok en runde i retten for å avgjøre om det skal være et midlertidig forbud mot nye tillatelser for de tre oljefeltene i det nyeste klimasøksmålet. 

Greenpeace og Natur og Ungdom vant i tingretten, etter å ha gått til søksmål mot den norske staten, for å ha brutt loven ved å ikke utrede de globale klimavirkningene av olje- og gassfeltene Tyrving, Breidablikk og Yggdrasil.

Men staten anket, og lagmannsretten avviste kravet om midlertidig stans for de tre feltene saken omhandler. Nå skal Høyesterett ta stilling til saken i avdeling med fem dommere.

Gjelder kun midlertidig stans

Anken gjelder avslaget fra Borgarting lagmannsrett, som kom 14. oktober i år. Det gjelder kun spørsmålet om produksjon og utbygging ved feltene skulle stanses i påvente av en rettslig avklaring.

Dersom miljøorganisasjonene skulle få medhold i Høyesterett vil det innebære at det ikke kan gis nye tillatelser i de tre lisensene før hovedspørsmålet i saken er avgjort. Det skal behandles i EFTA-domstolen i Luxembourg (se faktaboks). 

Tidligere i høst – dagen før rettssaken i Lagmannsretten skulle begynne – varslet operatør Aker BP oppstart at Tyrving-feltet, mange måneder før planlagt oppstart. 

Fra før er Breidablikk satt i produksjon, og av de tre feltene er det dermed bare Yggdrasil som fortsatt er under utbygging. 

Klimasøksmålet

  • Miljøorganisasjonene Greenpeace og Natur og ungdom vant over staten i klimasøksmålet i Oslo tingrett i januar, hvor godkjennelsen av tre oljefelt ble kjent ugyldige; Equinors Breidablikk og Aker BPs Tyrving og Yggdrasil. 
  • Der fikk de også en midlertidig forføyning, som sier at det ikke kan gjøres nye vedtak for oljefeltene i saken før det er en rettskraftig dom. 
  • Staten anket klimadommen, og ba lagmannsretten om at forbudet hastebehandles separat fra dommen.
  • Lagmannsretten godkjente dette, og slo samtidig fast at forbudet mot nye vedtak ikke lenger var tvangskraftig før den nye kjennelsen var klar.
  • 4. september startet ankesaken i Borgarting lagmannsrett. Saken er nå delt i to, og retten skulle kun ta stilling til forbudet, og om tvangskraften skal innføres igjen eller forbudene fjernes. 
  • Lagmannsretten avviste kravet, og viste til at beslutninger for å håndtere klimakrisen, som en eventuell nedstengning av petroleumsvirksomhet, primært skal bestemmes av Stortinget og regjeringen. Organisasjonene anket. 
  • Nå har Høyesterett sagt at de vil behandle spørsmålet om midlertidig stans.
  • Hovedkravet, som handler om lovligheten ved vedtaket om å godkjenne oljefeltene, har blitt sendt til EFTA-domstolen i Luxembourg, og skal behandles her 19. desember.
  • Det kommer etter en dom i britisk Høyesterett, hvor tillatelsen til en planlagt oljeutbygging i England ble funnet ugyldig, fordi myndighetene ikke hadde vurdert klimaeffektene av oljen. Dommen er relevant for det norske klimasøksmålet, fordi de britiske dommerne hadde samme tolkning av EUs prosjektdirektiv som Oslo tingrett hadde i dommen fra januar i år.
  • Hovedspørsmålet i Klimasøksmålet skal deretter opp igjen i Borgarting lagmannsrett i 2025, med en uttalelse fra EFTA-domstolen. 
Neptune Network hevder at Bane Nor ikke har fulgt gjeldende retningslinjer for arbeid i kvikkleireområder i arbeidet med ny jernbane gjennom Moss sentrum.
Les også:

Krever full stans i jernbane­utbyggingen gjennom Moss

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.