I dag må offentlige innkjøpere velge utslippsfrie kjøretøy når de kjøper busser, noe som har ført til et stort antall kinesiskproduserte elbusser på norske veier. Statens vegvesen anslår at 60 prosent av landets busser vil være fra land Norge ikke samarbeider sikkerhetspolitisk med innen 2033.
Myndighetene ønsker derfor endringer og vil åpne opp for at hensynet til sikkerhet og beredskap kan vektes opp mot miljø når nye busser skal bestilles. Å sette sikkerhet og beredskap opp mot klima og miljø i denne saken er helt unødvendig.
Fornybart alternativ
Dersom elektriske busser ikke er et tilgjengelig eller hensiktsmessig alternativ, finnes det en løsning på markedet som kan gi betydelige utslippsreduksjoner: dieselbusser som kjører på fornybar diesel – HVO100.

HVO100 er et avansert biodrivstoff som brukes i vanlige dieselmotorer og er, som navnet tilsier, hundre prosent fornybart. Det gjør det mulig å ta i bruk busser fra et bredere spekter av leverandører og produksjonsland, samtidig som man opprettholder en høy andel fornybar energi i kollektivtransporten. Det er allerede flittig brukt i norsk transportsektor, men har enn så lenge ikke vært ansett som utslippsfritt i offentlige anskaffelser.
Både – og
Når regjeringen nå åpner for at offentlige innkjøpere kan vektlegge sikkerhet og beredskap ved bussanskaffelser, er det derfor viktig å understreke at valget ikke står mellom kinesiske elbusser og fossil diesel.
Fornybar diesel i form av HVO100 kan bidra til både utslippskutt og økt forsyningssikkerhet.

Krever strengere regler for kinesiske busser




