Olje og gass

Reduserer slitasjeskader under vann

Denne oppfinnelsen skal øke produktiviteten i subseasystemer.

Slik ser Reactive Flex Joint ut. Ved å omdirigere presset skal den øke levetiden til permanente subseainstallasjoner. FOTO: FMC Technologies
Slik ser Reactive Flex Joint ut. Ved å omdirigere presset skal den øke levetiden til permanente subseainstallasjoner. FOTO: FMC Technologies Bilde: FMC Technologies
16. aug. 2012 - 15:34

tu.no presenterer teknologien til ni av de heteste kandidatene til ONS innovasjonspris 2012.

Følgende kandidater er presentert så langt:

MD Group: Gjør det enklere å samle oljesøl

Welltec: Rørkutter kan bli årets oppfinnelse

Skal reduserer slitasjeskader

Reactive Flex Joint skal øke produktiviteten ved å forhindre slitasje på undervannsutstyr.

Innovasjonen, utviklet av FMC Technologies, skal absorbere kreftene som subseabrønner utsettes for ved bruk av midlertidig ekstrautstyr.

Subsea-systemer, som står på havbunnen og henter opp olje og gass, trenger ofte ekstrautstyr for å gjennomføre ulike operasjoner som vedlikehold eller intervensjoner. Dette midlertidige utstyret er ofte stort og tungt og kan etterlate slitasjeskader på de permanente installasjonene.

Reactive Flex Joint er utviklet for å redusere slike skader og dermed øke levetid og effektivitet hos subsea-systemer.

Systemet vårt skal utligne de bøye/moment-kreftene som ekstra utstyr påfører det permanente utstyret, forteller Lars Ole Bjørnsrud, kommunikasjonsdirektør i FMC Technologies.

Innovasjonen skal kunne begrenset presset på det permanente utstyret ved å omdirigere det til det midlertidige utstyret som er langt enklere å inspisere og bytte ut. Blant annet brønnhodene, juletrærne og kontrollpakkene skal få økt ytelse og levetid med dette systemet.

Sterk subseavekst: 90 nye felt og 20 nye plattformer

Økning av produksjon

– Hovedpoenget med dette er jo å kunne utnytte oljefeltene i større grad, det gjøres ved å sørge for at subseasystemene lever lenger, forteller Bjørnsrud.

Med redusert risiko for skader åpner det for mer aktivitet på installasjonene, noe som er med på å optimalisere produksjonen.

Ved mindre slitasje ved bruk av ekstrautstyr vil det også bli mulig å benytte nytt og tungt utstyr til brønnoverhalinger på gamle subseainstallasjoner.

En fullskala demonstrasjonsenhet ble testet i februar, mars og mai i år. Ifølge Bjørnsrud har disse testene vært positive:

– Testene våre har vist veldig, veldig gode resultater, sier han.

– Vil få stor betydning

I 2010 ble prosjektet bevilget seks millioner kroner fra DEMO 2000.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonse
NITO
Barna – det mest dyrebare du har

På deres egne nettsider skriver DEMO 2000 at pengene går til «innovative prosjekter som vil få stor betydning for norsk leverandørindustris konkurransekraft».

FMC-direktøren: – Man må lære seg å si nei til oppdrag

Les også: Forlenger levetiden på undervannsbrønner

Kommentarer
Du må være innlogget hos Ifrågasätt for å kommentere. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto. Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn.