vindkraft
NVE: Her er det uaktuelt å bygge ut vindkraft
Slik vil de redusere konfliktene rundt utbygging.
Fredag ettermiddag lanserte NVE et kart over hvilke deler av vårt forblåste land som er «uaktuelle for vindkraft».
– Arbeidet med identifiseringen av de mest egnede områdene foregår i flere skritt. Vi er nå ferdige med det første skrittet og har publisert et kart med såkalte «harde eksklusjoner, skriver de.
NVE formulerer det slik:
Med «hard eksklusjon» menes eksklusjon av arealer som er uaktuelle for vindkraftutbygging på grunn av teknisk/økonomiske forhold, eller på grunn av at arealene er formelt vernet eller tilsvarende.
Ber om avklaring
Norwea tar ikke et nei for et nei. De ønsker en rask avklaring på:
- Når og hvor ofte oversikten skal oppdateres
- Hva som er de praktiske konsekvensene - hva skal til for at man likevel skal kunne bygge i de ekskluderte områdene
– Vi åpner for at det må ligge en ekstra bevisbyrde på utbygger for å kunne dokumentere at en utbygging innenfor de ekskluderte områdene er lønnsom eller miljømessig bra, men dersom det skal bli umulig å bygge her blir dette veldig rigid, sier Øistein Schmidt Galaaen i vindkraftforeningen Norwea til TU.
Han understreker at de i Norwea er forsiktig positive til prosessen med å forsøke å identifisere hvilke områder som er best egnet for vindkraft, men er bekymret for at man ikke tar høyde for at situasjoner kan endre seg.
Reinsdyr ekskluderer vindkraft
Eksklusjonskriteriene er:
- Lav middelvind – områder med middelvind på under 6 m/s i 120 meters høyde
- Alle innsjøer på over 10 km2
Det er helt uaktuelt å bygge vindturbiner på en isbre
- Breområder
- Tettsteder
- Avinors flyplasser – innflygingssoner og selve flyplassene
- Nasjonalparker, landskapsvernområder og andre verneområder etter naturmangfoldloven
- Unescos verdensarvområder
- Nasjonale villreinområder
For abonnenter: – Dette er den største endringen i energibransjens historie
Må ta høyde for teknologiutviklingen
Norwea peker på når teknologiutviklingen går så fort som den har gjort innenfor vindkraften, så er det ikke umulig at vi får gjennombrudd som vil gjøre det lønnsomt å bygge ut vindkraft også i de områdene der det blåser lite.
– Dersom man har et området med god nett-tilknytning, liten konflikt og plutselig får et lokalt behov for kraft, ved en industri-utbygging for eksempel, da må det være mulig å gjøre en ny vurdering, påpeker han.
Han ønsker en avklaring av hva som ligger i begrepene, og ikke bare «de harde eksklusjonene», men også i det motsatte.
– Jeg regner med at det ikke er fritt fram for å bygge uten konsesjonsprosess i de områdene som nå ikke er ekskludert.
Han mener derfor med at mye uansett må overlates til den ordinære konsesjonsprosessen.
Den nasjonale rammen for vindkraft som regjeringen har bestilt hos NVE via Olje- og energidepartementet, er et svar på Stortingets målsetting i Energimeldingen.
- Se oversikten: Norge har aldri produsert mer vindkraft - nå dobles den (For abonnenter)
Skal finne de beste områdene
Rammen skal leveres innen året er omme, og ifølge bestillingen skal den inneholde:
- Et oppdatert kunnskapsgrunnlag
- Forslag til egnede områder
NVE har nå altså startet med å identifisere hvilke områder de mener ikke er egnet.
– Det skal bygges ut vindkraft i Norge også etter 2020. Ved å utpeke egnede områder for vindkraft, vil vi legge til rette for å utnytte de fantastiske vindressursene vi har her til lands samtidig som vi unngår utbygging i de mest konfliktfylte områdene. Vindkraft bidrar positivt til verdiskaping og sysselsetting og det kan være store muligheter for vindkraft i Norge fremover. Vi har trolig de beste vindkraftresursene i hele Europa, sa olje- og energiminister Terje Søviknes, da de sendte over bestillingen.
- 2018: Dette er de fem viktigste fornybar-trendene (TU Ekstra)
– Klager i 85 prosent av konsesjonene
Hensikten er å bidra til større forutsigbarhet om hvor vindkraft kan realiseres og til en mer effektiv konsesjonsbehandling.
De siste årene, særlig etter at ordningen med elsertifikater ble innført, er det behandlet mange konsesjonssøknader for vindkraft. Det er gitt konsesjon til flere vindkraftprosjekter enn det i dag er grunn til å tro blir bygget ut, ifølge departementet.
I noen tilfeller har vindkraftprosjektene ført til betydelige lokale konflikter. NVE har tidligere uttalt til TU at de ikke har opplevd å behandle en eneste konsesjonssøknad uten lokal motstand mot planene.
– Jeg vil anslå at vi får formelle klager i 85 prosent av de konsesjonene vi behandler, sa Arne Olsen, seksjonssjef i NVE, da.
- Vakre vindparker: – Ulempen med vindkraft er at du ser den
Bruker mye ressurser på saksbehandling
Mye ressurser er brukt hos aktørene som har utviklet vindkraftprosjektene, hos nettselskapene og i forvaltningen. Man ønsker altså å unngå mye saksbehandling for ingenting.
Det viktigste for Norwea er imidlertid nå at det blir nok areal igjen. Det har aldri blitt bygget og produsert mer vindkraft i Norge enn i fjor. Samtidig holder man nå på å doble den installerte produksjonen. Farten på utbyggingene har bare tatt av inn i 2018.
Ved årsskiftet var det byggestart for tre prosjekter. To av dem vil bli blant de største vindparkene i Nord-Europa når de står ferdige.
- Akkurat nå: Derfor bygges det ut rekordmye vindkraft i Norge (TU Ekstra)