space x
SpaceX får flyforbud med Starship
Romfartsselskapet SpaceX har fått forbud mot å lette etter et «uhell» i Mexicogolfen.
SpaceX-gründer Elon Musk må smøre seg med tålmodighet.
Etter en mislykket jomfrutur med verdens høyeste og mest kraftfulle rakett, Super Heavy Booster, i forrige uke stenger den amerikanske myndigheten Federal Aviation Administration (FAA) nå luftrommet for romfartsselskapet på ubestemt tid.
Det skriver mediet TechCrunch med henvisning til en melding fra myndigheten.
«Etter en grundig vurdering av operasjonen har FAA fastslått at oppskytningen av SpaceX Starship Flight 12 22. mai resulterte i et uhell. Uhellet involverte Super Heavy-raketten, da den fløy tilbake mot Mexicogolfen etter trinnseparasjonen», konkluderer myndigheten i meldingen.
Flyforbudet vil gjelde mens det pågår en teknisk etterforskning av hva som gikk galt få minutter etter at den nylig oppgraderte Super Heavy Booster-raketten under testflyvningen 22. mai tok av med romskipet Starship V3.
Etter å ha nådd full kraft med sine 33 Raptor-motorer, som skaper framdrift med flytende oksygen og metan, skulle raketten ute i rommet koble seg fra romskipet.
Det skjedde imidlertid ikke som planlagt. Booster-raketten ble rammet av én – eller en rekke – motorfeil, og da SpaceX etterpå forsøkte å få bæreraketten tilbake til oppskytningsbasen i ørkenen i det sørlige Texas, endte det i stedet i en kaotisk «splashdown» ute i Mexicogolfen.
Ifølge TechCrunch eksploderte raketten trolig da den traff vannet.
Nybegynnerfeil eller kalkulert risiko?
Mens FAA etterforsker saken sammen med SpaceX, spekuleres det i hva som nøyaktig gikk galt.
I en video på YouTube fra kanalen Aerospacenow ser man hvordan raketten under frakoblingen fra romskipet gjør en «dramatisk sideveis rulling», som «helt sikkert ikke var en del av planen».
«Var det en nybegynnerfeil eller en kalkulert risiko, der det gikk galt?» lyder det retoriske spørsmålet, som i nærmere 150 videoer går ned i de tekniske detaljene – og problemene – ved særlig SpaceX’ og konkurrenten Blue Origins romfartøy.
Også dagen før oppskytningen 22. mai opplevde SpaceX tekniske problemer. Da forsøkte man for første gang å få Super Heavy Booster-raketten i lufta, men romfartsselskapet måtte gi opp etter flere forsøk.
Problemet var ifølge Elon Musk at en hydraulisk låsebolt på en mekanisk arm på oppskytingstårnet ikke trakk seg tilbake.
Etter at romfartsselskapet natt til fredag måtte gi opp, forklarte sivilingeniør og ekspert i romteknologi ved DTU Space, René Fléron, at utrolig mange ting må fungere 100 prosent når en rakett sendes opp i rommet. Selv de enkleste feil kan derfor ende med feil, sa han til Ingeniøren.
Artikkelen ble først publisert på Ingeniøren.