skip

Tapte kampen om de beste avgangstidene - nå kjøper rederiet ny tomt og bygger egen havn

Fjord Line vil kjøpe tomt av Jotun i Sandefjord og bygge moderne fergeterminal på et område tilsvarende 11 fotballbaner.
Fjord Line vil kjøpe tomt av Jotun i Sandefjord og bygge moderne fergeterminal på et område tilsvarende 11 fotballbaner. Fjord Line

Fjord Line kjøper tomt fra malingfabrikanten Jotun og vil bygge et skreddersydd havneanlegg for å takle økt trafikk på ruta Sandefjord-Strømstad.

Planen er å ha den nye havna ved Vindal klar til bruk fra 2025.

Kommunen er positiv og ser gjerne at fergetrafikken flytter fra sentrum av byen.

Rederiet regner med 15 prosent trafikkvekst i året framover. Fra 2020 dobles kapasiteten med enda et skip.

Sandefjord i Vestfold. Fergeterminalen ligger midt i sentrum i dag. I 2025 kan den bli flyttet til Vindal (pil til høyre). Foto: Gulesider
Sandefjord i Vestfold. Fergeterminalen ligger midt i sentrum i dag. I 2025 kan den bli flyttet til Vindal (pil til høyre).

Men Fjord Line har ikke den mest gunstige avgangstida, kl. 10.00 fra Sandefjord fra 2020. Den gikk til konkurrenten. Med egen havn kan de styre det selv.

Fjord Line inviterer andre, også Color Line, til å benytte den nye havna.

Miljøkonkurranse

Sandefjord kommune lot de to rederiene Fjord Line og Color Line konkurrere om de beste avgangstidene for den attraktive ruta til Strömstad i Sverige fra 1. januar 2020 til 2025.

Miljø ble vektet 70 prosent. Color Line vant.

I dag benytter «Color Viking» landstrøm ved kai mens ferga lastes og losses. Fra 2020 skal en splitter ny ferge, «Color Hybrid» seile på batteri i 30 minutter på vei inn og ut av fjorden.

Flytter ikke

Kartet viser ruten Sandefjord-Strömstad. Fra Sandefjord til Kvernberget (der ruta knekker mot øst) skal Color Hybrid seile på batteri, det vil si i 30 minutter begge veier. Foto: Color Line/Google
Kartet viser ruten Sandefjord-Strömstad. Fra Sandefjord til Kvernberget (der ruta knekker mot øst) skal Color Hybrid seile på batteri, det vil si i 30 minutter begge veier.

- Vi vant fordi vi kan tilby helt utslippsfri ferge, både ved kai, ved manøvrering til og fra kai samt seilasen ut fjorden, sier kommunikasjonsdirektør Helge Otto Mathisen i Color Line.

Rederiet investerer både i nytt skip, på kaia i Sandefjord og i havna i Strömstad. Rederiet vil derfor ikke flytte over til den nye havna.

- Vårt fokus er å følge opp våre forpliktelser og investeringer i de havnene vi nå benytter, sier Mathisen til TU.

Fjordline vil øke frekvensen med fire avganger i døgnet fra 2020, mens Color Line gjør motsatt - reduser til to avganger, klokka 10.00 og 17.00.

Frigjør sentral tomt

Fjord Lines planer for ny havn er heller ikke helt fast fisk. I en pressemelding skriver rederiet at det «… umiddelbart (vil) opprette dialog med kommunen for å komme i gang med konsekvensutredningen og få de nødvendige godkjennelser.»

Ordfører Bjørn Ole Gleditsch (H) i Sandefjord ser gjerne at terminalområdet og fergekaia frigjøres til byutvikling etter 2025.

- Vi er glad for det private initiativet til å legge en ny havn utenfor sentrum. Vi må se på bedre måter å bruke sentrumsområdet på. Vi har et 100-årsperspektiv og må veie for og imot, hva er best for byen og våre borgere, sier Gleditsch til TU.

Opprydding

Han sier at det ikke er helt rett fram å flytte havna til Vindal.

- Det er noen trafikale utfordringer som må løses, sier Gleditsch.

Tomta til Jotun er heller ikke byggeklar. Den må først renses.

Ifølge pressemeldingen fra Fjord Line er en del av avtalen med Jotun at de to selskapene skal samarbeide om fjerning av avfallsdeponiene som i dag er på eiendommen. I størrelse tilsvarer området 11 fotballbaner.

Konsernsjef i Jotun, Morten Fon, er tilfreds med at tomten nå blir ryddet på en trygg og ansvarlig måte, og at området utvikles videre som næringsareal.

Oslofjord på vei inn til Sandefjord. Skipet er koblet til landstrøm mens den ligger til kai hele natta. Det sparer beboere for støy og lokal forurensning. Bilde: Jon Inge Nordnes/Allegro/Fjordline
Oslofjord på vei inn til Sandefjord. Skipet er koblet til landstrøm mens den ligger til kai hele natta. Det sparer beboere for støy og lokal forurensning.

Grønn havn

- Denne tomten har ligget brakk i mange år, og vært avstengt for publikum. Nå får vi fjernet deponiene en gang for alle, åpnet opp eiendommen og sikret at den blir brukt til verdiskapende aktiviteter og flere arbeidsplasser i Sandefjord. Vi opplever Fjord Line som et langsiktig og profesjonelt rederi, og har hatt god dialog med dem i denne prosessen, sier Fon i pressemeldingen.

Fjord Line vil bygge en «grønn havn» og benytte alt av moderne, miljløvennlig teknologi.

- Det er en privilegert situasjon dersom vi får bygge en havn fra grunnen av. Det gir oss mulighet for å bruke den mest moderne teknologien i alle ledd og slik sett få de mest bærekraftige og kundevennlige løsningene som finnes, sier Rikard Ternblom, konsernsjef i Fjord Line.

Oslofjord ble opprinnelig bygget ved Fosen verft i 1993. I fjor ble skipet oppgradert og ombygget i Finland før det ble satt inn i Sandefjord-Strømstad-ruta. Bilde: Wiki commons
Oslofjord ble opprinnelig bygget ved Fosen verft i 1993. I fjor ble skipet oppgradert og ombygget i Finland før det ble satt inn i Sandefjord-Strømstad-ruta.
Color Hybrid får plas til 2000 passasjerer og 500 biler mellom Sandefjord og Strömstad i Sverige. Bilde: Fosen Yard/Ulstein
Color Hybrid får plas til 2000 passasjerer og 500 biler mellom Sandefjord og Strömstad i Sverige.

Landstrøm og batteri

Color Hybrid blir verdens største batterihybride ferge når den leveres. Skroget bygges nå i Polen og skal i oktober taues til Ulstein Verft for utrusting og ferdigstillelse.

«Color Hybrid» blir 160 meter lang, 27 meter bred og har plass til 2000 passasjerer og 500 biler. Skipet får batteripakker på cirka 4 MWh, som vil lades med strøm fra land.

Ved å benytte landstrøm kan skipene slå av hoved- og hjelpemotorer når de ligger til kai. Dermed fjernes luftforurensning og støy. Fjordline-fergen MS «Oslofjord» ligger nå 9,5 timer på landstrøm hver natt, men ikke ved terminalen.

Color Line har investert i landstrømtilkobling på kaier og skip for alle strekningene selskapet betjener fra Norge, det vil si Oslo, Larvik, Kristiansand og Sandefjord.

Powered by Labrador CMS