skip

Her flytter de containere fra vei til elektriske lektere

Den belgiske havnebyen Antwerpen blir først i verden.

Antwerpen skal ta i bruk den første elektriske lekteren i løpet av sommeren 2018. Lekterne er utviklet i Nederland med støtte fra EU. Designen er levert av Omega Archticts.
Antwerpen skal ta i bruk den første elektriske lekteren i løpet av sommeren 2018. Lekterne er utviklet i Nederland med støtte fra EU. Designen er levert av Omega Archticts. Omega Archticts

Fem små og seks store lektere utvikles i Nederland og skal ha batterier plassert om bord i containere på dekk.

Prosjektet mottar 7 millioner euro (cirka 68 millioner kroner) i støtte fra EU og 200.000 euro (litt under 2 millioner kroner) fra Antwerpen. EU-støtten, såkalt CEF – Connecting Europe Facility – gis for å akselerere elektrisk drift av innenlandstransport.

Hydraulisk styrhus

Den første elektrisk drevne lekteren, som kalles Port-Liner, er ventet til Antwerpen i august.

Det er en 52 meter lang og 6,7 meter bred lekter med plass til 20 standard 20-fots (TEU) containere med last på til sammen cirka 425 tonn. Styrhuset kan justeres i høyden etter behov.

De seks store lekterne blir 110 meter lange og kan ta 270 containere. Til sammenlikning skal det elektriske og autonome containerskipet Yara Birkeland på 80 meter ta 120 TEU. Det skal være i drift om cirka ett år.

Bytte batteri eller lade

Batteripakken til lekterne er plassert i standard containere. Den minste typen har en batteripakke med nok energi til cirka 15 timers drift. De store lekterne får fire battericontainere som vil holde til 35 timer før opplading, eventuelt utskifting til ferdig oppladet batteripakke.

Ifølge nettavisa Flanders Today utvikles de elektriske lekterne for å fjerne trafikk fra veiene.

De 11 «Kanalenes Teslaene» vil til å begynne med fjerne kun en liten del av de europeiske utslippene fra kanaltrafikken. Det finnes om lag 7.000 lektere i Europa, ifølge avisa.

Klar for autonomi

De seks store el-lekterne vil bidra til kutt av cirka 18.000 tonn CO2 per år. Lekterne skal lades med fornybar energi, skriver avisa. De blir også forberedt for autonomi, det vil si automatisk operasjon uten mannskap om bord.

Designen er utviklet av Omega Architen BV i Nederland, kjent for luksusfartøy og flotte bygninger. Lekterne klasses av Lloyds.

Powered by Labrador CMS