skattelistene 2021

Dette tjener Tekna- og Nito-toppene

Tekna-president Lars Olav Grøvik er oppført med over dobbelt så mye i inntekt som Nito-presidenten i 2021.

Teknapresident Lars Olav Grøvik er høyt på oppe på listene over både inntekt og formue i 2021.
Teknapresident Lars Olav Grøvik er høyt på oppe på listene over både inntekt og formue i 2021.

Hvor mye tjener fagforeningslederne i Nito, Tekna og i andre arbeidslivsorganisasjoner?

Inntektene til begge organisasjonene kommer først og fremst fra medlemmene. Av Nitos inntekter på litt over 400 millioner kom 308 av disse fra medlemsinntekter.

Tekna har totalt sett inntekter på 360 millioner, og av dette er 304 millioner inntekt fra medlemskontingent. De to organisasjonene har omtrent like mange medlemmer.

Nitopresident Trond Markussen er oppført med en inntekt etter skatt på 1.676.403 kroner i 2021.

Teknas president Lars Olav Grøvik er oppført med over det dobbelte i inntekt, 3.572.535 kroner. Grøvik ble imidlertid ikke president før 1. november 2021, og er ansatt i en 70 prosent stilling med en årslønn på kroner 1.334.479, ifølge Teknas årsrapport.

Han kom til Tekna fra jobben som Advisor Data Management hos Equinor i Bergen.

Grøvik med mest i sparebøssa

Nito oppgir ikke presidentens lønn i sitt årsregnskap, men oppgir generalsekretær Steinar Sørlies lønn som ifølge årsregnskapet var på 2,2 millioner.

Sørlie har imidlertid sluttet i Nito, og Egil Thompson er ny generalsekretær fra 1. september 2022. Han kommer fra kommunikasjonsbyrået Leidar. Det er med andre ord ikke Nito som betalte hans lønn i 2021.

Blant fagforeningslederne er det Tekna-president Grøvik som kommer ut på topp i formue, med nesten 13 millioner på bok. Grøvik har aksjer blant annet i Equinor og Kongsberg Gruppen.

Bak ham på formuestoppen kommer Nito-president Trond Markussen med 8,6 millioner i sparebøssa.

For sammenligningens skyld er andre fagforeningsledere med på listen. Dag Idar Tryggestad, leder for Norsk Journalistlag er oppført med en inntekt på så vidt over en million, mens LO-leder Peggy Hessen Følsvik er oppført med 1,8 millioner i inntekt.

Skattelistene

Skattelistene gir ikke et nøyaktig bilde av den totale økonomien til en person. De viser ikke lønn eller hvilke fradrag som vedkommende har hatt. For eksempel vil en person med høy gjeld ha store rentefradrag, og dermed lav oppgitt inntekt.

Skattelistene inneholder opplysninger om nettoinntekt og nettoformue til personer som har fått skatteoppgjør.

Om nettoinntekt benyttes også alminnelig inntekt før berettiget fradrag (for eksempel avskrivninger fra verditap på eiendomsinvesteringer, aksjetap, renter på lån med mer).

Nettoinntekten omfatter ikke tillegg i alminnelig inntekt fordeler som etter skatteloven § 10-42 eller oppjustert alminnelig inntekt etter skatteloven §§ 10-11, 10-31, 10-42 og 10-44).

På bakgrunn av dette kan oppgitt inntekt og formue gi et uriktig bilde av en persons økonomi.

Kilde: Skatteetaten.no

Hvorfor offentlige skattelister

Det siste året har det vært 1,6 millioner søk i skattelistene, fordelt på drøyt 556.000 brukere. I 2013 ble søk i skattelistene loggført, som førte til et drastisk fall i antall søk. Nå har Rødt foreslått at det igjen skal være mulig å søke anonymt.

Skattedirektør Nina Schanke Funnemark understreker i en pressemelding viktigheten av muligheten av offentlige lister.

– Vi mener at transparens om inntekt, formue og skatt er med på å styrke tilliten til skattesystemet. Dagens ordning balanserer godt mellom hensynet til åpenhet og hensynet til personvern, sier Funnemark.

Trykk på inntekt, formue eller skatt for å sortere listen.

For ordens skyld, Tekna og Nito eier 50 prosent hver av Teknisk ukeblad media.

Powered by Labrador CMS