samferdsel

Slik forklarer hun at rikstunnelen vil ta 12 år lenger å bygge

På bare to år har estimert tid for å få på plass rikstunnelen økt voldsomt.

Statssekretær Cecilie Knibe Kroglund i Samferdselsdepartementet sier de er i god rute, til tross for at det trolig vil ta lenger tid å bygge rikstunnelen enn det som tidligere ble spådd.
Statssekretær Cecilie Knibe Kroglund i Samferdselsdepartementet sier de er i god rute, til tross for at det trolig vil ta lenger tid å bygge rikstunnelen enn det som tidligere ble spådd.

Togtrafikken har behov for en helt ny tunnel mellom Oslo S og Lysaker, slo Jernbanedirektoratet fast i sin nye kollektivstudie tidligere i mai.

For å møte veksten i togtrafikken frem mot 2050, så trengs det mer enn den ene tunnelen som går på strekningen i dag. Kapasiteten er for lengst sprengt i Oslotunnelen, mener Jernbanedirektoratet.

– Spørsmålet er ikke om vi trenger rikstunnelen, men hvor raskt vi kan sette i gang, sa byrådsleder i Oslo Eirik Lae Solberg under en panelsamtale i regi av Osloregionen interkommunalt politisk råd (IPR).

Sammenslutningen består av 62 østlandskommuner, og de har et tydelig standpunktet om at de ønsker rikstunnelen.

Det gjelder utvilsomt hovedstaden også, slo byrådslederen fast.

– Hvis Oslo var litt dumme, så hadde vi tenkt at det betyr ikke så mye for oss, for vi har T-bane og de togene vi har. Dette er en tunnel med betydning for Oslo, fordi vi er hjerte av regionen.

Byrådsleder Eirik Lae Solberg er stor tilhenger av rikstunnelen. Foto: Alf Simensen
Byrådsleder Eirik Lae Solberg er stor tilhenger av rikstunnelen.

12 år

Spørsmålet handler om når tunnelen kan bli klar – og hvordan reisen til endelig destinasjon blir.

Statssekretær i Samferdselsdepartmentet Cecilie Knibe Kroglund (Ap) er også tilhenger av rikstunnelen. Ifølge henne ble rundt 80 millioner satt av til planlegging i gjeldende Nasjonal transportplan (NTP). Nå ligger ti millioner kroner inne i statsbudsjettet.

I NTP for to år siden var målet å ha tunnelen klar om rundt 15 år.

– Planlegging av en ny rikstunnel må starte nå hvis den skal kunne stå ferdig på begynnelsen av 2040-tallet, og regjeringen prioriterer derfor planmidler til dette, står det i transportplanen som ble lagt frem for rundt to år siden.

Rikstunnelen vil gå fra Oslo S til Lysaker. Foto: Amanda Pedersen Giske/NTB
Rikstunnelen vil gå fra Oslo S til Lysaker.

Nå er tidshorisonten en helt annen. Jernbanedirektoratet mener at en ny rikstunnel kan være ferdig tidligst i 2052.

Kroglund ble utfordret på hvorfor det nå ser ut som det vil ta rundt ti år lengre tid.

– Ting endrer seg i så store prosjekter. Perspektivet vil endre seg når man får et bedre beslutningsoppdrag. Så jeg tenker at det å komme i gang med reelle planlegginger og se på de utfordringene som ligger i det, er viktig, sa Kroglund om den nye tidsplanen.

Likevel mener statssekretæren at de er kommet godt i gang.

– Vi er på en måte «on the road». Og vi bestiller i den farten som vi trenger. Vi trenger et godt faggrunnlag.

Hun er ikke enig i at det mangler penger til å få raskere fremdrift.

– Jeg mener at vi er der vi er nå, og det er der vi har lyst til å være. Vi har penger til planlegging inn mot den forprosjektfasen. Vi har gjort gode utredninger, og vi får et godt kunnskapsgrunnlag på det vi skal arbeide fremover med. Så foreløpig er vi der vi vil være, sa Kroglund.

Klar beskjed

Det er langt frem til 2050-tallet. Kroglund er klar på at andre prosjekter ikke kan stå i veien om dette skal bli realisert så tidlig som mulig.

– Jeg har behov for at det ikke kommer så veldig mange andre forflyttelser underveis nå. Så fingrene av fatet i forhold til mer samferdselsmidler, for det drar penger fra jernbanen. Litt moderasjon kunne jeg ønske meg. Og hold planen.

Eirik Lae Solberg ønsker fortgang, og tror det er fullt mulig å få en rikstunnel klar lenge før 2052. Han vil redusere noen av planprosessene og se på muligheter til å spare tid.

– Vi burde ha et mål om 2040, i hvert fall. Det er jo mulig hvis man absolutt vil.

Jernbanedirektoratet anslår at prisen på rikstunnelen per nå ligger på rundt 67 milliarder kroner.

Powered by Labrador CMS