samferdsel
Ny togtunnel gjennom Oslo vil koste 60 milliarder
En ny jernbanetunnel er en forutsetning for å videreutvikle og modernisere jernbanenettet, ifølge Samferdselsdepartementet. Likevel bevilges det kun ti millioner kroner til prosjektet i årets statsbudsjett.
Brannen på Nationaltheatret før jul kuttet jernbaneforbindelsen i Norges kanskje mest sentrale kollektiv-knutepunkt i nesten to dager.
790 lokal- region-, gods- og fjerntog trafikkerer hver eneste dag de to sporene som går via Nationaltheateret mellom Skøyen og Oslo S, den eneste togforbindelsen mellom øst og vest.
Det har lenge blitt snakket om behov for en ny jernbanetunnel gjennom hovedstaden, og i 2015 ble det levert en grundig utredning av kollektivtilbudet i Oslo som anbefalte ny jernbanetunnel fra Lysaker til Oslo S.
Utredningen anbefalte å få i gang en rask oppstart av prosjektet. Noe som kunne føre til ferdigstillelse av tunnelen i 2033.
Sånn ble det ikke.
Ble beregnet til å koste 15,9 milliarder
Det finnes mange utredninger, rapporter og studier om behovet for jernbanekapasitet i Norge. En utredning fra 2012 konkluderer med at «en ny sentrumstunnel kan gi det kapasitetsløftet som er nødvendig for at jernbanen skal spille en offensiv rolle i kollektivnettet.»
Den gang kom man frem til en plan- og byggetid på til sammen 15 til 20 år, og beregnet kostnadene til å være mellom 15 og 20 milliarder kroner.
I 2015 kom det en ny utredning av behov og tiltak for å bedre kapasiteten i kollektivtransporten i Oslo og Akershus. Rapporten ble utarbeidet av Jernbaneverket, Statens Vegvesen og Ruter, og fikk navnet KVU Oslo-navet.
Også denne konkluderte med behov for en ny jernbanetunnel gjennom Oslo sentrum. Her ble kostnaden beregnet å være 15,9 milliarder kroner.
– Behovet for en ny, kapasitetssterk jernbaneforbindelse gjennom Oslo er der fremdeles og er avgjørende dersom vi skal utvikle jernbanen, sier avdelingsdirektør Solveig Paule i Jernbanedirektoratet.
Hun leder avdeling for sektorsamordning.
Manglet penger
Oppstart av videre arbeider etter konseptvalgutredningen for Oslo-navet, startet i 2017.
– Da fikk vi i oppdrag om å følge opp anbefalt konsept av Samferdselsdepartementet, forteller Paule.
Etter innledende arbeider i Bane Nor for å detaljere mulige løsninger, var det så klart for å sette i gang med offentlig planlegging i 2021.
– Dette ble stoppet, da det ikke var tilstrekkelig med budsjettmidler til å prioritere det, sier avdelingsdirektøren.
I juni 2022 kunne likevel Samferdselsdepartementet melde at de hadde gitt Jernbanedirektoratet oppdrag om å utrede beslutningsgrunnlaget for en ny rikstunnel ut av Oslo.
Ny prislapp: 60 milliarder
I Nasjonal transportplan fra 2025 til 2036 kan man lese at planlegging av en ny rikstunnel må starte nå hvis den skal kunne stå ferdig på begynnelsen av 2040-tallet, og at regjeringen derfor prioriterer planmidler til prosjektet.
I første periode av planen foreslår politikerne å bruke 500 millioner kroner på planlegging av tunnelen. I andre periode 6,3 milliarder til detaljering av planleggingen og en eventuell byggestart.
Likevel er det kun satt av ti millioner kroner til milliardprosjektet i Statsbudsjettet for 2025.
– Dette skal gå til at Jernbanedirektoratet og Bane Nor blant annet kan jobbe videre med å beregne effektene av investeringen for samfunnet, forklarer statssekretær i Samferdselsdepartementet, Cecilie Knibe Kroglund.
Tall fra Samferdselsdepartementet viser at det totale investeringsbehovet for ny tunnel nå ligger på om lag 60 milliarder kroner.
En rekke fordeler
Målet med en ny rikstunnel er å utvide dagens flaskehals gjennom Oslo sentrum fra to spor til fire spor.
– En ny tunnel som gir god kapasitet gjennom Oslo, er en forutsetning for å videreutvikle og modernisere jernbanenettet, sier Kroglund.
Økt kapasitet vil også legge til rette for effektive løsninger, for eksempel ved at trafikken kan skilles i ulike systemer der lokal- og godstogtrafikk med lav hastighet og raske region- og fjerntog kan kjøres i ulike traseer.
– Å øke fra dagens to til minst fire spor gjennom en ny rikstunnel i det tettest trafikkerte området innebærer at systemet blir mer velfungerende og mindre sårbart siden en tunnel også vil gi en omkjøringsmulighet, vil bedre driftsstabiliteten og styrke samfunnssikkerheten og beredskapsevnen, sier statssekretæren.
Tidligst i 2045
Anslått tid for realisering av ny rikstunnel gjennom Oslo sentrum er 20 år. Paule i Jernbanedirektoratet forteller at planlegging utgjør mer enn halvparten av denne tiden.
– Det vil si at fra beslutning om oppstart av planlegging, til det er modent nok til å beslutning om oppstart, tar det cirka 12 år, utdyper hun.
Siden byggingen av en ny tunnel skal skje tvers gjennom Oslo sentrum og på flere av landets største stasjoner, vil det være mange utfordringer som må løses, både på forhånd og underveis.
– Derfor er nøye og god planlegging helt avgjørende, slik at det ikke blir noen overraskelser underveis og for å gjøre ulempene minst mulig for omgivelsene under byggeperioden, sier Paule.
Med oppstart av planlegging nå, vil dermed en ny rikstunnel tidligst kunne stå ferdig i 2045.