samferdsel

Ny bekymringsmelding om Sotrasambandet: – Hele innsjøen er påvirket

Målinger viser kraftig økning i nitrogen i Storavatnet. Nå ber Bergen kommune om strengere oppfølging av utslippene fra utbyggingen.

Både Storavatnet og Småvatnet i Loddefjord har historisk hatt god vannkvalitet, men nye målinger viser økte nivåer av nitrogen.
Både Storavatnet og Småvatnet i Loddefjord har historisk hatt god vannkvalitet, men nye målinger viser økte nivåer av nitrogen.

Kortversjonen

  • Bymiljøetaten i Bergen har sendt en bekymringsmelding om forurensning i Storavatnet til Statsforvalteren i Vestland, grunnet økte nitrogenverdier som påvirker både drikkevann og et settefiskanlegg.

  • Storavatnet har gått fra god til dårlig tilstand etter utbygging av Sotrasambandet, med deponering av 1,2 millioner kubikkmeter sprengstein som antatt årsak til de høye nitrogenforbindelsene.

  • Sotra Link Construction mener at økte nitrogennivåer er forventet ved anleggsarbeid og at det ikke foreligger risiko for økologisk skade eller stor toksisk trussel for vannlevende organismer.

Bymiljøetaten i Bergen har nå sendt en formell bekymringsmelding til Statsforvalteren i Vestland om forurensning fra utfyllingen i Storavatnet i Loddefjord.

Bakgrunnen er nye målinger som viser kraftig forverring av vannkvaliteten i innsjøen, som er en del av vassdraget som forsyner både drikkevann og et settefiskanlegg.

«Bymiljøetaten er bekymret for de høye nitrogenverdiene både på kort og lang sikt», skriver etaten i brevet, som TU har fått innsyn i.

Har allerede slått alarm

Bekymringen fra kommunen kommer etter at både grunneiere og fagmiljøer over lengre tid har varslet om utviklingen.

Da TU omtalte saken i desember, fortalte grunneier Didrik Fasmer at vannkvaliteten i Storavatnet og Alvøvatnet, familiens drikkevannskilde, hadde endret seg kraftig etter at utfyllingen startet.

– Når kjemien endrer seg så raskt, er det ikke noe som bare forsvinner av seg selv, sa Fasmer.

De siste tre årene er rundt 1,2 millioner kubikkmeter sprengstein fra utbyggingen av Sotrasambandet deponert i Storavatnet.

Målinger fra området har vist økte nivåer av nitrat og andre nitrogenforbindelser.

Grunneier Didrik Fasmer fortalte at vannkvaliteten i Storavatnet og Alvøvatnet, familiens drikkevannskilde, har endret seg kraftig etter at utfyllingen startet. Foto: Marius Valle
Grunneier Didrik Fasmer fortalte at vannkvaliteten i Storavatnet og Alvøvatnet, familiens drikkevannskilde, har endret seg kraftig etter at utfyllingen startet.

Kraftig forverret tilstand

Ifølge brevet fra Bymiljøetaten har Storavatnet historisk hatt god til svært god vannkvalitet. Etter at de nyeste dataene ble lagt inn, er tilstanden nå nedjustert til moderat.

Årsaken er blant annet høye nitrogenverdier, der totalnitrogen er vurdert til dårlig tilstand og ammonium til svært dårlig tilstand.

Etaten peker på at flere av målingene er gjort langt fra selve utfyllingsområdet, noe som tyder på at påvirkningen ikke er lokal, men omfatter hele innsjøen.

– Når en innsjø går fra god til dårlig tilstand etter vannforskriften i løpet av noen få år, er det bekymringsfullt, sier konstituert seksjonsleder Ole Rugeldal Sandven i Bymiljøetaten til TU.

Han understreker samtidig at det er usikkerhet knyttet til utviklingen videre.

– Alvorlighetsgraden vil være avhengig av hvor lenge det vil bli tilført nitrogenforbindelser til Storavatnet, og det vet vi ikke på nåværende tidspunkt, sier han.

Frykter konsekvenser for fisk

Nedstrøms Storavatnet tas det ut vann til et settefiskanlegg, og kommunen trekker frem risikoen dette kan innebære dersom vannkvaliteten fortsetter å forringes. Bekymringen er i tråd med det fagmiljøer tidligere har meldt.

Hos Firda Settefisk har de registrert endringer i både vannkjemi og fiskehelse. Blant annet er det dokumentert økt bakterievekst i fiskens tarmsystem, noe som kan gi redusert vekst, svekket velferd og økt dødelighet. Fagpersoner har også kritisert overvåkingen av vannet for å være mangelfull, blant annet fordi prøver i stor grad tas i overflaten, mens både fisk og vanninntak befinner seg dypere i vannmassene.

Bymiljøetaten peker på at økte nitrogenverdier kan gi flere negative effekter i innsjøen.

– Nitrogen er et næringsstoff som kan bidra til overgjødsling av innsjøer. Dette kan medføre algeoppblomstringer. I tillegg kan enkelte nitrogenforbindelser være giftige for vannlevende organismer ved høye konsentrasjoner, særlig ammoniakk og nitritt, skriver Sandven.

Usikkerhet nedstrøms

Når det gjelder konsekvenser for vannbruk nedstrøms, som settefiskanlegg og drikkevann, sier etaten at kunnskapsgrunnlaget foreløpig er begrenset.

– Siden det foreligger begrenset med vannprøver nedstrøms Storavatnet er det vanskelig å si med sikkerhet hvordan dette påvirker vannbruk andre steder i vassdraget, sier Sandven.

Vurderingen av at hele innsjøen kan være påvirket, bygger på prøver fra flere deler av vannet.

– Basert på at det er tatt vannprøver flere steder i innsjøen, også på utløpet, vurderer vi at hele eller store deler av innsjøen er påvirket, sier han.

Ber om strengere oppfølging

Bymiljøetaten ber nå Statsforvalteren vurdere om utslippstillatelsen til prosjektet bør følges opp strengere, og om det er behov for avbøtende tiltak for å redusere belastningen på Storavatnet og resten av vassdraget.

Samtidig varsler kommunen at den ikke vil ta ansvar for nitrogenforurensning fra utfyllingen når området etter planen skal overtas og utvikles til park og friområde etter anleggsperioden.

– Det er de utfylte massene som trolig er kilden til de høye nitrogenforbindelsene, sier Sandven, og viser til at kommunen også har mottatt henvendelser fra grunneier i området før bekymringsmeldingen ble sendt.

– Forventet effekt av anleggsarbeidet

Sotra Link Construction (SLCJV) skriver i en kommentar til TU at de tar bekymringene på alvor, men mener bildet som er tegnet ikke reflekterer det fulle faglige grunnlaget.

Ifølge entreprenøren er økte nitrogennivåer en forventet og regulert effekt av tunneldriving og bruk av sprengstoff, og de viser til at målingene hovedsakelig gjelder nitrat, som har lav toksisitet for vannlevende organismer ved de nivåene som er registrert. De understreker at de mer skadelige nitrogenformene, som ammoniakk, forekommer i svært lave konsentrasjoner, og at risikoen for fisk og økosystem vurderes som ubetydelig.

Selskapet peker også på at nedjusteringen til moderat tilstand skyldes målbare kjemiske endringer, ikke dokumentert økologisk skade, og at overvåking ikke viser tegn til algeoppblomstring.

Entreprenøren fremhever samtidig at de opererer innenfor gjeldende utslippstillatelser, har omfattende overvåking og avbøtende tiltak på plass, og at tilgjengelige data ikke viser toksisk risiko for verken drikkevann eller nedstrøms bruk.

Powered by Labrador CMS