samferdsel

Nedbør stopper E134-rydding

Vegvesenet åpner ikke E134 ved Fjæra i Etne før i neste uke.

Det er store skader på E134 ved Fjæra i Etne. Oppryddingen vil ta lang tid.
Det er store skader på E134 ved Fjæra i Etne. Oppryddingen vil ta lang tid.

Planen var å åpne veien onsdag, men arbeidet er forsinket.

Svenn Egil Finden er avdelingsdirektør for drift og vedlikehold i Statens vegvesen. Foto: Lars Olve Hesjedal/Statens vegvesen
Svenn Egil Finden er avdelingsdirektør for drift og vedlikehold i Statens vegvesen.

– Det er meldt om kraftig nedbør de neste dagene, og det betyr økt skredfare, sier avdelingsdirektør Svenn Egil Finden i Statens vegvesen i en melding.

– På grunn av risikoen må oppryddingsarbeidet trolig stanse helt torsdag og fredag. Sikkerheten for mannskapene må komme først, sier han.

Mer omfattende skader

Ifølge Finden er også skadene på veikroppen mye større enn først antatt, og oppryddingsarbeidet tar mer tid enn ventet.

Skadene på veikroppen er mye større enn først antatt. Foto: Peer Einar Klungtveit/Statens vegvesen
Skadene på veikroppen er mye større enn først antatt.

Planen er å ta opp arbeidet igjen på lørdag og søndag, og så gjøre en ny vurdering mandag.

– Vi ønsker å åpne veien så snart som mulig, og håper at det kan skje i begynnelsen av neste uke, sier Finden.

E134 har vært helt stengt ved Fjæra etter skredet som gikk søndag 1. mars.

Etterpå har geologene i Statens vegvesen 3D-skannet fjellsida. Det har også vært taulag oppe i fjellet. Fredag 6. mars ble det sprengt ut stein fra fjellet.

Arbeidet med å renske fjellet over E134 er krevende. Foto: Peer Einar Klungtveit/Statens vegvesen
Arbeidet med å renske fjellet over E134 er krevende.

– Etter dette spylte vi rester ned fra fjellsiden og rensket den, før vi kunne begynne å få oversikt over skadene på veien. Det viste seg at de er så store at det ikke er mulig å åpne veien denne uka, sier Finden.

Langvarig kolonnekjøring

Når veien åpner for trafikk vil det bli med kolonnekjøring i lang tid, trolig i flere måneder.

Ifølge Vegvesenet kan bare ett kjørefelt åpnes for at arbeidet med å reparere veien skal bli mest mulig effektivt.

Powered by Labrador CMS