samferdsel

Nå er bruene støpt ferdig på ny E16 over Sollihøgda

Siste støp på denne brua var også aller siste brustøp i prosjektet, som åpner i 2025.

Fornøyde prosjektledere og byggeledere i Statens vegvesen. Fra venstre: Terje Nystrøm, John Kjeken, May Bente Hiim Sindre, Øyvind Storløkken og Tom Heldal Larsen.
Fornøyde prosjektledere og byggeledere i Statens vegvesen. Fra venstre: Terje Nystrøm, John Kjeken, May Bente Hiim Sindre, Øyvind Storløkken og Tom Heldal Larsen.

Vegvesenet har markert at Isielva bruer på til sammen 22.000 tonn betong, stål og asfalt har kommet et langt skritt videre.

Nå er siste støp på den sørgående brua over Isielva ferdig – og med det aller siste brustøp i prosjektet.

Deler av den mobile støpe- og forskalingsvogna kjent som «Drammensvogna» skal brukes på ei E6-bru i Trøndelag når den nå er ferdig med innsatsen på E16 ved Sollihøgda. Foto: Linda Grønstad/Statens vegvesen
Deler av den mobile støpe- og forskalingsvogna kjent som «Drammensvogna» skal brukes på ei E6-bru i Trøndelag når den nå er ferdig med innsatsen på E16 ved Sollihøgda.

– En formidabel jobb er utført uten alvorlige skader og i henhold til tidsplanen, til tross for en lang og krevende vinter. Vi er rett og slett imponert over jobben, sier prosjektleder May Bente Hiim Sindre.

I mai i fjor var siste støp på nordgående løp utført. Deretter ble trafikken flyttet over på den nye brua.

Trafikken i begge retninger vil fortsette å kjøre på nordgående bru inntil trafikken blir satt på i løpet av 2025. Da skal hele den nye strekningen E16 Bjørum-Skaret på rundt 8,4 kilometer åpne for trafikk.

De to parallelle bruene er henholdsvis 228 (nordgående) og 241 meter (sørgående) lange inkludert landkarene.

Powered by Labrador CMS