samferdsel
Med treolje som bindemiddel kan asfalten bli nær utslippsfri
150 meter kommunal vei i Kristiansand fått 60 tonn med ny asfalt hvor bindemiddelet er treolje i stedet for bitumen.
Entreprenør NCC Industry har sterk tro på at denne asfalten er like slitesterk som tradisjonell vare. Og i tillegg er den så godt som utslippsfri.
Asfalt er i bunn og grunn en miks av grus og bitumen, og bitumenet er et restprodukt fra raffinering av olje.
Etter mange laboratorieforsøk har entreprenøren funnet at treolje, et restprodukt fra skogindustrien, kan ha gode muligheter til å fungere like bra som bitumen i asfalt.
Ifølge regnestykkene til entreprenøren kan asfalten da produseres på en måte som fjerner nær sagt alle CO2-utslipp.
8. august ble de første 150 meterne med den nye asfalttypen lagt som en teststrekning i Rabbersveien i Kristiansand.
I 2021 testet NCC det fornybare råstoffet lignin som bindemiddel i asfalt. Det var sulfatlignin fra svartlut, et restprodukt fra papirproduksjon.
– Lignin er mer i pulverform, til forskjell fra denne treoljen fra furu, som er flytende, sier Helga Ros Fridgeirsdottir. Hun er NCCs laboratoriesjef for asfalt.
NCC har brukt treolje i asfalt de siste tre årene, men kun i deler av resepten.
Treolje kommer fra furu, og er et resultat av sulfatprosessen i produksjonen av papirmasse og cellulose.
– Her har vi funnet en måte å bytte ut hele det jomfruelige bindemiddelet, og det er ganske unikt. Dessuten er det karbonfangst med å bruke treolje. I stedet for at treverket råtner eller blir brent, så fanges karbonet inn i asfalten, forteller hun.
Den nye testasfalten inneholder 40 prosent gjenbrukt asfalt, og dermed også en viss andel gjenbrukt bitumen. Men med treolje i stedet for bitumen inngår det ikke noe nytt fossilt bindemiddel i denne asfalten, ifølge Fridgeirsdottir.
– Vi har gode håp til denne løsningen, og har fått det til å fungere godt i laboratoriet. Treoljen kan motvirke aldringen av bindemiddel bedre, og har mer fleksibilitet i seg.
– Det er veldig gøy. Vi fyrer også asfaltfabrikken med pellets, så veldig lite CO2 er involvert i prosessen, sier hun.
Den nye asfalten kommer fra NCCS asfaltfabrikk på Rugsland, og ble nøye kontrollert under produksjonen og utleggingen. Teststrekningen kommer til å bli fulgt nøye i årene framover, og entreprenøren kan komme til å justere produksjonen og resepten.
– Her blir det boreprøver og flere analyser, forteller NCCs områdesjef Morten Rode.
– På en slik kommunal vei med lite trafikk skal asfalten ikke være så stiv som på en høytrafikkert strekning som E18. Her skal den være litt mykere, så den tåler sesongvariasjonene bedre, sier han.
– Asfalten ser veldig bra ut. Vi har stor tro på denne løsningen.
NCC legger også en referansestrekning med ordinær asfalt med vanlig bitumen i Rabbersveien.