samferdsel

Marit Rønning blir fungerende jernbanedirektør

Marit Rønning er ny fungerende jernbanedirektør. Hun tar over etter Knut Sletta, som tidligere i sommer varslet at han slutter for å bli almenningsbestyrer på Hadeland.

Onsdag 24. september tiltrer Marit Rønning som fungerende jernbanedirektør og skal lede Jernbanedirektoratet fram til ny direktør er tilsatt.
Onsdag 24. september tiltrer Marit Rønning som fungerende jernbanedirektør og skal lede Jernbanedirektoratet fram til ny direktør er tilsatt.

Onsdag tiltrådte Marit Rønning som fungerende jernbanedirektør i Jernbanedirektoratet.

Rønning kommer fra stillingen som assisterende jernbanedirektør, og kjenner både organisasjonen og oppgavene godt.

– Jernbanedirektoratet er et veldrevet direktorat med mange dyktige medarbeidere med stort engasjement. Å være jernbanedirektør er en meningsfull oppgave, fordi det vi gjør har stor betydning for samfunnet, både innbyggere og næringsliv. Jeg ser fram til å lede direktoratet i en periode fremover, sier hun i en pressemelding.

Krevende tider

Rønning er utdannet samfunnsøkonom, og har tidligere erfaring fra Samferdselsdepartementet, Finansdepartementet og Statistisk sentralbyrå.

Hun legger ikke skjul på at jernbanesektoren står i krevende tider, med mangel på tog, slitt infrastruktur og utfordringer med punktlighet.

– Det smerter oss når togene ikke går som avtalt. Dette er noe vi, sammen med Bane Nor, Norske tog og togselskapene, jobber med å finne løsninger på, sier hun.

Overtar etter Sletta

Rønning overtar etter Knut Sletta, som i sommer varslet at han slutter i åremålsstillingen to år før tiden.

Sletta går til stillingen som bestyrer og daglig leder i Brandbu og Tingelstad Almenning på Hadeland.

– Jeg har stortrivdes i jobben, men har lenge hatt et ønske om å jobbe lokalt, forklarte Sletta da han kunngjorde avgangen.

Powered by Labrador CMS