samferdsel
Har ventet i flere tiår på ny vei til Arendal havn
26. september åpner 1650 meter med ny fylkesvei. Den har kostet opp mot 190 millioner kroner.
– En svært etterlengtet vei. Noen sier de har ventet i 30 år på denne veien, andre sier 50 år, sier Agder fylkes prosjektleder Steinar Knutsen til TU.
26. september er det offisiell åpning av den nye fylkesvei 410 mellom Neskilen og Arendal havn i Eydehavn i Arendal.
– Før gikk trafikken til havna fra Nesgata som går gjennom Eydehavn sentrum. Og det er mye tungtrafikk, forteller han.
Den nye fylkesveien er 1650 meter lang, og dimensjonert for en ÅDT (gjennomsnittstrafikk) på 4000.
Selve veibyggingen har kostet rundt 110 millioner kroner av et totalbudsjett på rett under 190 millioner kroner for hele prosjektet.
Sparte inn 15 prosent av klimautslippene
Det tok litt over halvannet år å bygge veien.
– Veianlegget har hatt to parallelle klima- og miljøprosjekter. Dels har all massetransport gått på egen linje og er ikke kjørt gjennom sentrum, og dermed ble byggetiden et halvt år lenger enn den kunne ha vært, sier Knutsen.
– Og veien er bygd med strammere byggegrenser for entreprenøren enn det som er vanlig. Skogen står nær fyllingsfoten, slik at turområdet i nabolaget er minst mulig berørt. Og dermed har vi også spart store klimagassutslipp, forteller han.
Dette veiprosjektet har et totalbudsjett på klimainnsparing som kan gi bonus til entreprenøren.
Knutsen regner med at prosjektet har spart inn 15 prosent av direkteutslippene på anleggsplassen, og det vil bety litt over en million kroner i bonus.