samferdsel
Finner ingen godkjente tog til Nordlandsbanen – ombygging kan ta et halvt år
Norske tog sliter med å finne egnede lokomotiver til Nordlandsbanen. Ombygging av godslokomotiver for passasjertrafikk kan ta opptil seks måneder.
Helt siden oktober i fjor har Nordlandsbanen stått uten et fullstendig togtilbud. I februar eskalerte situasjonen ytterligere, og siden starten av mars har det kun vært et persontog i drift på strekningen.
– Dette medfører store økonomiske kostnader for oss, i form av tapte inntekter og store ekstrautgifter til alternativ transport, sier Randi Ness, direktør kommunikasjon og marked i SJ.
Situasjonen med ett tog oppstod etter at et tog kjørte inn i en stein i en tunnel mellom Skonseng og Ørtfjellet og ble påført skader torsdag 27. februar. Det kom på toppen av to ulykker i oktober og desember som allerede hadde satt to lokomotiver ute av drift.
– Situasjonen på Nordlandsbanen er kritisk, vi snur alle steiner for å finne en løsning, sier Kjell-Arthur Abrahamsen, materielldirektør i Norske tog.
Snakket med over 20 aktører
Allerede i desember, før den siste skaden, sendte Norske tog ut en forespørsel i markedet for å få leie nye lokomotiver til Nordlandsbanen. Det viste se å være vanskeligere enn de hadde forutsett.
TU har tidligere skrevet at det kun kom inn et tilbud, og at dette ikke tilfredsstilte kravene i anbudet.
Nå forteller Abrahamsen at det fremdeles ikke ser ut til å finnes noen enkel løsning på lokomotivmangelen.
– Vi kontakter alle selskap i Europa som kan tenkes å ha diesellokomotiv som kan benyttes. Vi har blant annet kontaktet alle de største utleieselskapene for jernbanekjøretøy, samt tyske og norske godsselskaper. Så langt har vi vært i dialog med over 20 aktører, forteller han.
Blant disse har det ikke vært et eneste tilgjengelig diesellokomotiv som er godkjent for å kjøre personvogner i Norge.
Kan ta et halvt år
Norske tog undersøker derfor muligheten for å ta i bruk godslokomotiv på strekningen. Men heller ikke det kan gjøres i en håndvending.
– Godslokomotivene mangler kritiske sikkerhetsfunksjoner som dørstyring, strømforsyning til vogner og nødbremsoverkobling. Vi søker derfor etter lokomotiv som allerede er ombygd, eller som kan ombygges, for å tilfredsstille forskriftskravene til persontrafikk, sier Abrahamsen.
Norske tog anslår at en slik ombygging kan ta opptil seks måneder. Lokomotivene må deretter godkjennes av myndighetene før de kan tas i bruk.
På tross av manglende resultater så langt har ikke Abrahamsen gitt opp å finne tog til Nordlandsbanen.
– Vi kartlegger nå hvilke alternativer som er mest aktuelle for Nordlandsbanen, og vil i løpet av april avklare veien videre. I denne fasen vil vi også avklare eventuelle behov for ombygging. Basert på dialogen vi har hatt så langt, er det ingen lokomotiv som kan tas i bruk uten ombygging, sier han.
Følger saken tett
Lokomotivmangelen på Nordlandsbanen har skapt stort engasjement den siste tiden.
I et felles brev til Samferdselsdepartementet har en rekke politikere stilt krav om en forpliktende plan fra samferdselsminister Jon-Ivar Nygård, for å få løst problemene på banestrekningen.
Transportpolitisktalsmann i SV, Mona Fagerås, har også nylig stilt Nygård skriftlig spørsmål om status for prosessen.
Til det svarer Nygård at arbeidet pågår for fullt, og at departementet følger saken tett.
– Det har dessverre ennå ikke lykkes Norske tog å finne ett eller flere diesellokomotiver som overholder drifts- og sikkerhetskrav for persontogtrafikk på Nordlandsbanen. Arbeidet med å få togtilbudet på Nordlandsbanen tilbake til normalen er høyt prioritert fra departementet og de berørte aktørene, sier han.
Dersom det ikke lykkes Norske tog å leie inn lokomotiver til Nordlandsbanen, kan trafikken på strekningen i verste fall bli redusert helt frem til nye fjerntog kommer i 2029/2030.
– Det er alt for lenge å vente, sier Fagerås.