samferdsel
Fersk risikoanalyse stopper Trondheim – Oslo
Siden 1967 har de mest hardbarka syklistene lagt i vei fra Trondheim mot målgang i Oslo. I år stoppes Norges mest sagnomsuste sykkelritt av Vegvesenets nye risikoanalyse.
– Vi føler oss rævkjørt av byråkratiet. Dette er en knyttneve rett i trynet på frivilligheten, sier daglig leder i Styrkeprøven, Arild Salte.
I pressemeldingen arrangøren sendte ut i går, var de litt mildere i formuleringen: «Styrkeprøven 2026 avlyses etter at Statens vegvesen overraskende ga avslag på søknaden om å arrangere rittet», var ordlyden der.
Statens vegvesen viser til den nye sykkelrittforskriften og risikoanalysen «Prinsippvurdering lange turritt» i sitt avslag. Begge er nye av året.
Trafikk og hastighet
I Vegvesenets divisjon for transport og samfunn jobber Anders Hagerup. Han er seksjonssjef for Transportforvaltning øst 2, og det var han som tok initiativ til at risikoanalysen skulle utarbeides. Først og fremst skal den fungere som beslutningsstøtte for saksbehandlerne.
Hagerups avdeling har saksbehandlingsansvar for alle ritt med målgang i Oslo, Akershus, Buskerud og Østfold.
Den siste, reviderte risikoanalysen er datert 29. april. 6. mai mottok Styrkeprøven avslaget på søknaden de hadde sendt inn i november i fjor.
Hagerup er klar på at risikoanalysen er årsaken til at et ritt som har vært arrangert nærmere 60 ganger, får nei i år.
– Det er fremkommelighet og trafikksikkerhet vi skal vurdere. Risikoanalysen anbefaler å ikke tillate sykkelritt på strekninger med høy trafikk, høy tungbilandel og hastighet over 70/80 km/t. Store deler av veinettet Styrkeprøven går på, har alle disse tre faktorene, sier Hagerup.
Nullvisjon
Han sier den eneste løsningen de kunne se for seg, var å redusere hastigheten på veinettet mens rittet pågikk, men fordi det går over 540 kilometer med ryttere som bruker alt fra 15 til 30 timer på å gjennomføre, ville det gått ut over fremkommeligheten for alle andre trafikanter i en lang periode.
– Poenget vårt er ikke å stoppe all sykkelsport, og jeg forstår reaksjonene. Men vi jobber for en nullvisjon av hardt skadde og drepte i trafikken, og for å nå den visjonen må det skrus til på alle områder. Poenget vårt er at alle skal komme hjem, sier Hagerup.
Styrkeprøvens Arild Salte forstår ikke argumentasjonen. Trondheim – Oslo har aldri hatt dødsulykker. Det er rutinerte syklister, som er vant til å sykle i felt og sykle langt, som stiller til start, sier han.
– Det er hardt å få et slikt avslag så kort tid før startskuddet skulle gått 20. juni. Vi har 1500 påmeldte og 150 frivillige som har gledet seg og forberedt seg i lang tid. Nå fikk vi svar så sent at det ikke er tid til å klage. Jeg frykter at denne nye saksbehandlingsmodellen i prinsippet vil gjøre det umulig å arrangere turritt og masterritt her i landet, sier Salte.