samferdsel
Ekspertgruppe skal granske E6-skredet
Vegdirektøren etablerer en egen granskingsgruppe som skal se på steinskredet på E6 ved Morskogen.
E6 nord for Minnesund har vært stengt i begge retninger i nesten en uke etter et steinras lørdag 8. februar.
Det har vært et omfattende og krevende arbeid med å rydde rasområdet og å sprenge og renske vekk løst fjell.
Fredag ble det klart E6 ved Morskogen åpner med redusert kapasitet klokka 14.
Mangelfull sikring
Tidligere i uka sa Bjørn Nilsen, professor emeritus i ingeniørgeologi, til TU at fjellsikringen på rasstedet kunne virke mangelfull.
Avdelingsdirektør Cato Løkken i Vegvesenet kunne bekrefte Nilsens inntrykk: – Skjæringen har vært sikret, men åpenbart ikke godt nok, og det må vi hente læring ut av.
Drifts- og vedlikeholdsdirektør Bjørn Laksforsmo i Vegvesenet bekrefter nå at det etableres en egen granskingsgruppe som skal vurdere omstendighetene rundt E6-raset ved Morskogen.
– Ja, arbeidet er i gang med å etablere en ekspertgruppe som skal se på raset ved E6, sier Laksforsmo til TU.
– Det er naturlig å gjøre etter en slik hendelse, sier han.
Han opplyser at det vil komme mer informasjon, blant annet om sammensetningen av gruppa, i neste uke.