samferdsel

Bane Nor frifinnes for milliardkrav i omstridt jernbaneutbygging

Entreprenøren må i stedet betale Bane Nors saksomkostninger på åtte millioner.

Etter et kvikkleirefunn mistet Mossia den delen av prosjektet som omfatter Moss sentrum i 2022.
Etter et kvikkleirefunn mistet Mossia den delen av prosjektet som omfatter Moss sentrum i 2022.

Kortversjonen

  • Mossia har krevd 5,8 milliarder kroner fra Bane Nor i forbindelse med bygging av nytt dobbeltspor gjennom Moss.

  • Bane Nor frifinnes for de fleste krav, men må prisregulere et beløp og anerkjenner at oppgradering av vannrensningsanlegget er en kontraktsendring.

  • Mossias påstander om fast sum for arbeid og ekstra kompensasjon for pandemikostnader og krigen i Ukraina ble avvist i retten, og Mossia må dekke 8 millioner kroner i saksomkostninger.

Rett før jul ble det kjent at Mossia, hovedentreprenøren i utbyggingen av nytt dobbeltspor gjennom Moss, har saksøkt Bane Nor for 5,8 milliarder kroner.

Onsdag ble det klart at Bane Nor frikjennes for milliardkravet.

I henhold til inngått forlik med Bane Nor skal et beløp på 353 millioner kroner prisreguleres. Mossia får også medhold i at oppgraderingen av vannrenseanlegget regnes som en kontraktsendring.

Bane Nor frifinnes i alle øvrige punkter, heter det i dommen, og Mossia dømmes til å betale 8 millioner kroner i saksomkostninger for Bane Nor.

Avlyste deler av kontrakten

Opprinnelig skulle Mossia, et arbeidsfellesskap bestående av norske Implenia og spanske Acciona, bygge hele det ti kilometer lange dobbeltsporet mellom Sandbukta og Såstad utenfor Moss, inkludert to tunneler og sentrumsområdet i Moss.

Oppdagelsen av langt større mengder kvikkleire i Moss sentrum enn det Bane Nor første hadde antatt, førte til at prosjektet stoppet opp i 2021.

I 2022 valgte Bane Nor å ta tilbake sentrumsdelen av strekningen, med begrunnelsen at forutsetningene for kontrakten var endret.

I etterkant av dette har Mossia hevdet at avtalen de hadde gir dem et krav på en fast sum på 5,8 milliarder kroner for de gjenstående arbeidene utenom Moss sentrum.

Bane Nor på sin side mener avtalen tilsier at Mossia kan få opptil 5,8 milliarder for arbeidene.

Fremmet en rekke krav

I retten hevdet Mossia at avtalen slår fast en fastsum. De fremmet i tillegg krav om ekstra kompensasjon for pandemikostnader, og prissjokk etter krigen i Ukraina.

Entreprenøren krevde også dekning for avbestillingskostnader.

Mossias krav i saken

  • Prisregulering for et beløp på 352 millioner kroner for ledelse, rigg og drift. De vil ta utgangspunkt i basisindeks for 4. kvartal 2018, samt kreve MVA-tillegg og forsinkelsesrenter.
  • Krav om prisregulering av 199 millioner kroner de fikk som kompensasjon etter «NGI-avtalen».
  • 79,4 millioner for kostnader knyttet til Covid-19.
  • Vederlag for ekstraordinær prisstigning forårsaket av krigen i Ukraina.
  • 9,6 millioner kroner for avbestillingskostnader knyttet til avlyst arbeid i sentrumsområdet - heriblant en tunnelborerigg og utstyr til en slissevegg.

Bane Nor avviste kravene, og ble i tingretten frifunnet for alle punkter utenom prisregulering og endringer i henhold til kontrakten om vannrenseanlegget.

– Vi konstaterer at Bane Nor ble frifunnet på de aller fleste punktene, og at vi er tilkjent saksomkostninger. Det er en omfattende og komplisert sak, og nå må vi bruke noen dager på å lese dommen før vi kan kommentere den nærmere, sier prosjektsjef Per Olav Moslet i Bane Nor til TU.

Prosjektdirektør i Mossia, Jan Kopperstad, bekrefter til TU at selskapet har mottatt dommen.

– Vi setter oss nå grundig inn i den og ønsker ikke å kommentere ytterligere på nåværende tidspunkt, sier han.

Dommen kan ankes og er derfor ikke rettskraftig.

Nytt dobbeltspor Sandbukta-Moss-Såstad

Prosjektet skal gi 10 kilometer nytt dobbeltspor gjennom Moss sentrum, og inkluderer blant annet to tunneler på 2,4 og 2,3 kilometer. I sentrum skal det bygges en 400 meter lang kulvert og ny jernbanestasjon.

Utbyggingen skal doble kapasiteten til fire avganger i timen hver vei for lokaltog, Intercity-tog og godstog. I tillegg kortes reisetid på strekningen ned.

Utbyggingen er viktig for å kunne utnytte den økte kapasiteten som oppnås med Follobanen fullt ut, samt for å øke frekvensen på togene videre sørover mot Fredrikstad, Sarpsborg og Halden.

Prosjektet er estimert å koste 25 milliarder kroner.

Kilder: Bane Nor og Nasjonal transportplan 2018–2029

Powered by Labrador CMS