romfart

Norsk satellitt er i ferd med å falle ned

Har fått kortere levetid enn forventet på grunn av høy solaktivitet.

Den norske satellitten NorSat-TD vil om få dager brenne opp når den treffer atmosfæren. Det vil gi forskere nyttig kunnskap.
Den norske satellitten NorSat-TD vil om få dager brenne opp når den treffer atmosfæren. Det vil gi forskere nyttig kunnskap.

Den norske småsatellitten NorSat-TD vil komme inn i atmosfæren til Jorden en gang mellom 16. og 19. mai. Der vil den brenne opp, så ifølge Norsk Romsenter er det ingen fare for at fragmenter fra satellitten vil treffe bakken. Norsk Romsenter mener dette vil være en nyttig erfaring.

Christian Hauglie-Hanssen, administrerende direktør ved Norsk Romsenter. Foto: Norsk Romsenter
Christian Hauglie-Hanssen, administrerende direktør ved Norsk Romsenter.

– NorSat-TD blir den første norske nasjonale satellitten som faller ned fra verdensrommet. Denne hendelsen skal vi bruke til å lære mye mer om hva som faktisk skjer når en satellitt treffer atmosfæren og brenner opp, sier Christian Hauglie-Hanssen, administrerende direktør ved Norsk Romsenter, i en pressemelding.

Lite kunnskap

Ifølge Norsk Romsenter finnes det globalt lite kunnskap om hva som faktisk skjer når en satellitt brenner opp.

– Vi vet at den vil brenne, men vi vet ikke så mye mer. Blir det noe igjen? Aske? Støv? Hvor raskt går det? Vi vet derimot at ingen deler vil falle på bakken og utgjøre en fare, skriver Norsk Romsenter i pressemeldingen.

Samtidig finnes det nå tusenvis av småsatellitter i verdensrommet, og planene til operatører som Starlink gjør at antallet vil vokse kraftig i årene som kommer. Også disse vil før eller senere falle ned og brenne opp.

Så lenge NorSat-TD er i stand til det, vil den sende data om egen posisjon og tilstand. I tillegg vil den observeres fra i alle fall Norge, Italia, Tyskland og Storbritannia, både optisk, med laser og med radar.

Et prosjekt for å analysere data som blir samlet inn fra NorSat-TD når den treffer atmosfæren, gjennomføres av Statsat, som også har driftet satellitten siden den ble sendt opp 15. april 2023. Prosjektet er organisert av den europeiske romorganisasjonen ESA og Norsk Romsenter.

Bare to år

Det var ikke meningen at NorSat-TD skulle vende tilbake til Jorden allerede nå. Forventet levetid var betydelig lengre enn to år. Årsaken til at det likevel skjer nå, er uventet og kraftig solaktivitet i 2024. Det førte til at atmosfæren utvidet seg og ga satellitten økt luftmotstand i den lave banen den har gått i, cirka 500 kilometer. Dermed har satellitten bremset og begynt å falle.

Satellitten har blitt brukt til testing av ulike teknologier i tillegg til operasjonell bruk av en femtegenerasjons AIS-mottaker for sporing skipstrafikk.

En ny, norsk AIS-satellitt, NorSat-4, ble sendt opp i verdensrommet i januar i år.

Powered by Labrador CMS