politikk
Ingeniørbedrifter jubler over skrotet avgift og skatteøking
Regjeringen varslet både økt skatt på lønn og økt arbeidsgiveravgift for inntekter over 750.000. Nå er begge deler lagt bort.
I fjorårets budsjett innførte regjeringen også en ekstraordinær arbeidsgiveravgift på den delen av lønnen som er over 750.000 kroner.
– Den kommer vi til å fase ut, sier Vedum, til NTB.
To lønnsoppgjør og månedsvis med høy inflasjon, har fått regjeringen til å snu.
Rådgivende Ingeniørers Forening, RIF, puster nå lettet ut. Til Teknisk Ukeblad sa RIF-leder Liv Kari Hansteen at arbeidsgiveravgiften alene ville kostet rådgivende ingeniører 100 milloner kroner.
Nå puster hun lettet ut, etter at finansminister Trygve Slagsvold Vedum i et VG-intervju fortalte at regjeringen har snudd, og at den økte arbeidsgiveravgiften skal bort.
– Den kommer vi til å fase ut. Den er situasjonsbestemt. Når vi til høsten kommuniserer med Stortinget om budsjettet, så kommer vi til å signalisere en vei for denne og, sier han til VG.
Bråstopp i boligbygging
– I en tid hvor det er bråstopp i boligbyggingen og en hel næring er bekymret for fremtiden, så valgte Stortinget å øke arbeidsgiveravgiften med fem prosent. For medlemmene i RIF koster
avgiftsøkningen alene 100 millioner kroner. Det ble gjort uten noen som helst utredninger av konsekvenser for markedet, konkurransekraften eller byggherrer. Det er bra at denne
kompetanseavgiften nå fases ut, avslutter Hansteen.
For Arkitektbedriftene ville den nå annullerte avgiften kostet 45 millioner, ifølge anslag. Det vil si at allerede før første spadestikk var tatt, ville avgiftene økt med 145 millioner for byggenæringen. Så er det også en del ingeniører og andre høytlønte hos entreprenørene, så den samlede avgiftslettelsen er betydelig.
En annen god nyhet for de som tjener mer enn 750.000 kroner, er at regjeringen ikke lenger vil gi økt skatt til alle som tjener over 750.000 kroner i året, slik de varslet i Hurdalsplattformen. De vil ikke sette ny skattegrense, melder NTB.
En annen virkelighet
I Hurdalsplattformen skrev regjeringen at de ville redusere inntektsskatten for de med inntekter under 750.000 kroner og øke skatten for andre. Til VG sier finansminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp) at de nå går bort fra denne grensen.
– Tallet var riktig da vi lagde Hurdalsplattformen sammen i 2021, men det er en annen virkelighet i dag fordi det har vært to lønnsoppgjør imellom. Senterpartiet og Arbeiderpartiet vil automatisk justere tallet opp på grunn av prisvekst og lønnsvekst, sier Vedum.
Dersom regjeringen hadde beholdt grensen, ville flere grupper måtte betalt mer i skatt. I mai var prisveksten på 6,7 prosent sammenlignet med samme tid i fjor, ifølge SSB.
– 700.000 kroner i år er mindre verdt enn det var i 2021. Vi ønsker ikke at du reelt sett skal få en høyere skattebelastning. Vi vil at det skal være litt mindre, sier finansministeren.
Det betyr at noen av dem som tjener over 750.000 kroner vil få lik eller mindre skatt neste år. Detaljene blir først klare i statsbudsjettet.