motor

Internettets inntog i kjøretøyene våre tilfører en ny dimensjon til bilkjøring

Bosch mener tilkobling av biler er helt fundamentalt.

Tre fundamenter for fremtidens transport: Tilkoblede biler, autonome biler og elektriske biler.
Tre fundamenter for fremtidens transport: Tilkoblede biler, autonome biler og elektriske biler.

Sjefen for Bosch, Volkmar Denner, som både er CEO og CTO, mener tiden da bilen var gjenstand for intens beundring er i ferd med å gå mot slutten. Den kommer til å bli mer et middel for å oppnå andre mål, selv om den ennå ikke bare er en fraktmetode fra A til B.

Få unge mennesker i dag ser bilen som sitt første store statussymbol. Stadig flere ser på bilen som et problem som forurenser, skaper køer og påfører folk skader.

Men det er ingen tvil om at internettets inntog i kjøretøyene våre tilfører en ny dimensjon til bilkjøring.

– Det vi ser nå er bare en konsekvens av Moores lov som sier noe om hvor tett elektronikk vi kan bygge, og Nielsens lov som sier noe om økningen i bitrate vi mennesker og biler kan kommunisere med. Det er åpenlyst for både bilindustrien og andre industrier at dette har konsekvenser. Enten vi ser dette fra et industrielt eller miljømessig standpunkt påvirkes bilindustrien fundamentalt, sier Denner.

Ny divisjon

I 2014 lanserte Bosch sin Connected World-konferanse om Internet of things (IoT). Det dukket opp 400 deltakere i Berlin.

Nå, fire år senere, er det 4000 deltaker her og gjør dette til en av de største konferansene om IoT i verden. Årets tema handlet ikke uventet om biler og hva som er i ferd med å skje med dem. Denner var blant årets talere.

Helt sjef: Volkmar Denner er ikke bare adm. direktør og teknisk direktør i Bosch, han er styreformann også. Foto: ORV
Helt sjef: Volkmar Denner er ikke bare adm. direktør og teknisk direktør i Bosch, han er styreformann også.

IoT og mobilitet er grunnen til at Bosch nå etablerer sin 8. divisjon; Connected Mobility Solutions. Her skal de samle alle de løsningene de har innen mobilitet og investere mer i vekst, som de tror blir tosifret med god margin i årene fremover.

Når Denner ser fremover på autonom kjøring peker han først og fremst på parkering som et eksempel på lavthengende frukt. Autonom parkering, først og fremst i parkeringshus, eller til erstatning av betjenter som parkerer biler for folk vil gi en åpenlys merverdi. Det skal være en tjeneste på mobilen som aktiverer sensorer i bilen og parkeringshus med et trykk på skjermen.

Parkering uten problemer: En av de første og etterlengtede anvendelsene av autonome biler blir autonom parkering. Det vil spare både stress og plass. Foto: Bosch
Parkering uten problemer: En av de første og etterlengtede anvendelsene av autonome biler blir autonom parkering. Det vil spare både stress og plass.

For å vise frem en prototyp av tjenesten ankom Denner i en Mercedes med styreformannen i Daimler og Mercedes-sjef Dieter Zetsche. De to parkerte på en tilpasset plass overvåket av lidarer og forlot bilen. Som ikke rikket på seg.

Raskt ble publikum, som kunne følge det som skjedde på utsiden av konferansesenteret på TV, svitsjet over til en forhåndsinnspilt demo som naturligvis fungerte og hvor bilen kjørte av gårde og parkerte selv. Det gjenstår litt flikking altså.

– Dette kommer, og blir en stor gevinst for både folk og byer rundt om i verden. En overraskende stor del av bytrafikken i dag er folk som leter etter parkeringsplass. Det nye systemet kan lede dem til ledige plasser, og fordi det ikke er behov for å åpne dører når bilen parkerer selv kan bilene står 20 prosent tettere, sier Denner.

Tre trinn

Når Denner og Co ser inn i krystallkula handler det om tre trinn innen mobil IoT. For det første må biler og andre kjøretøyer ha det som trengs av sensorer, elektronikk og kommunikasjon.

Det andre som trengs er at alle av dagens økosystemer for trafikk digitaliseres. Et trafikklys må for eksempel også kunne kommunisere til kjøretøyene rundt digitalt, ikke bare med lys. Og det siste er at økosystemene både i bilene og i mange typer infrastruktur må kobles sammen.

– Hvis vi skal vente på at det kommer verdensstandarder, som alle skal følge, vil aldri dette skje. Det er heller ikke nødvendig. Det som trengs er åpne standarder og åpne API-er. Det er ikke noe problem for programvare å snakke med data på ulike formater, sier han.

Multimodal: Bilen er ikke lenger alene i fremtidens tilkoblede transportlandskap. Foto: Bosch
Multimodal: Bilen er ikke lenger alene i fremtidens tilkoblede transportlandskap.

Ikke bare biler

Det er ikke bare biler som skal under vingen på den nye divisjonen. De skal ta seg av alt fra elsykler, hvor Bosch allerede er en ledende produsent av motorer og elektronikk, via elscootere og nyttekjøretøyer.

I 2025 mener PwC at det skal være 470 millioner tilkoblede kjøretøyer i verden. De spår også at markedet for tilhørende digitale tjenester vil nå 140 milliarder euro. Ikke rart mange strekker seg etter denne digitale honningkrukka.

– Vi må se mye bredere på transport i fremtiden. Det handler selvfølgelig om biler, men også om elsykler, kollektivtransport og mye annet. Vi jobber med programvare som kan planlegge reiser i sammenheng og hvordan vi kan dele transportressursene best mulig, sier Denner.

Det er tanker vi har hørt før i Norge, ikke minst fra Rutersjef Bernt Reitan Jenssen. Men det bekrefter vel at dette er en global trend som kommer med stor fart.

Autonomi og elektrisk

Fremtiden er elektrisk , oppkoblet og autonom og uten rekkeviddeangst. Foto: Bosch
Fremtiden er elektrisk , oppkoblet og autonom og uten rekkeviddeangst.

Det å koble kjøretøyer til internett og sørge for at de kan utnytte alle de nye IoT-mulighetene er et godt fundament for et par andre viktige trender; autonomi og elektrifisering.

Begge deler er noe Bosch har kullsviertro på. Skal vi få has på ulykker og CO2-utslipp vil autonome kjøretøy gjøre en fantastisk jobb selv med stempelmotor. Ikke minst fordi vi effektivt kan dele setene i bilene. Såkalt ridesharing, vil øke voldsomt i årene fremover og bremse eller redusere veksten i antall kjørtøyer.

Tall fra analyseselskapet Statista peker på at vi om fire år vi ha 685 millioner brukere av slik ridesharing. Det er en økning på 60 prosent fra i dag.

Vanskelig å si: Hva alle trendene vil si for verdens bilproduksjon er vanskelig å spå, mener Bosch-sjef Volkmar Denner. Foto: ORV
Vanskelig å si: Hva alle trendene vil si for verdens bilproduksjon er vanskelig å spå, mener Bosch-sjef Volkmar Denner.

For å sikre posisjonen sin i dette markedet kjøpte Bosch nylig opp det amerikanske startupselskapet SPLT. De er rettet inn mot B2B-markedet og gjør at ansatte i bedrifter kan dele på reisekostnadene når de kjører til og fra jobben. Det er en idé norske Move About har jobbet med siden 2007.

På spørsmål fra tu.no svarer Denner at deres analyser tyder på at det blir behov for færre biler etter hvert som denne utviklingen skyter fart, men det er også store usikkerheter knyttet til tallene. Han peker på at antallet mennesker som kommer inn i det som kan kalles middelklassen, og som har råd til bil, øker kraftig i mange land.

Elektrifiserer raskt

Smart transport: Du vil få beskjed fra en app hva som er den beste tranportmetoden og hva det koster av penger og tid. Foto: Bosch
Smart transport: Du vil få beskjed fra en app hva som er den beste tranportmetoden og hva det koster av penger og tid.

Bosch er en svær aktør innen elektrifisering og synes nok trenden med elbiler er en mindre utfordring enn mange bilfabrikker som er tungt investert i stempelmotorer, selv om Bosch også leverer mye deler til disse, som innsprøytnings-systemer.

Utviklingen har spilt ballen inn på deres banehalvdel hvor sensorer, elmotorer og andre komponenter spiller en stadig større rolle. Selskapets skyløsning for IoT er godt tilpasset det de ser komme i årene fremover, hvor alle slags kjøretøyer skal kobles til.

For noen år siden gikk Bosch ut med en pressemelding som sa at de innen 2020 skulle halvere prisen på lagring av strøm i batterier og doble ledetettheten. Det først løftet har nok markedet tatt seg av allerede, men Bosch har ikke sagt mye siden.

– Vi følger selvsagt denne utviklingen tett og vi kommer snart med en kunngjøring rundt dette og hva vi gjør, men ikke i dag, var Dennes svar.

Bort med rekkeviddeangsten

System E er Bosch svar på rekkeviddeangst. Det er en skybasert løsning som kan fortelle føreren hvor langt bilen kan kjøre og om det trengs lading på veien.

Den vil også finne en ledig ladeplass, helst en der man kan spise og shoppe om det trengs mye lading. Rekkeviddeestimatene tar også hensyn til kjørestil, trafikkforhold langs ruten, værforholdene og andre variable.

Systemet vil også overvåke alle komponentene i bilen og sørge for at ikke noe bryter overaskende sammen.

– Vi bygger System E slik at det også integrerer elbiler mot smarte hjem og hjem som kan generer egen strøm som her i Tyskland. Da kan vi bruke bilen som en buffer i husets strømforsyning når den er koblet inn. Samtidig kan vi sørge for at strømmen utnyttes optimalt, enten den kommer fra solpaneler eller fra batteriet i bilen, og at bilen får tilstrekkelig lading dit den skal neste gang, sier han.

Powered by Labrador CMS