morrow
Morrow Batteries er konkurs
Det opplyser selskapet i en pressemelding. Frp krever svar fra regjeringen på hvor mye staten har tapt.
Styret i Morrow Batteries ASA har i dag besluttet å begjære oppbud, opplyses det i en pressemelding fra selskapet.
Det samme gjelder datterselskapene Morrow Technologies AS og Morrow Industrialization Center AS.
I pressemeldingen beklager styret for at det ikke var mulig å sikre nok tid for å fullføre den pågående prosessen med å få på plass ny investor og finansiering av konsernet. Morrow ble startet i 2020 og har hatt hovedkontor i Arendal.
I en e-post til TU skriver stabssjef Elisabeth Meidel at de ansatte fikk beskjeden på et allmøte i dag.
– Nå venter vi på at bostyrer vil bli oppnevnt. Vi vil samarbeide med vedkommende. De ansatte vil møte på jobb i morgen.
Tror på teknologien
Siden etableringen har Morrow jobbet for å få på plass industriell produksjon av bærekraftige battericeller i Norge. Selskapet inngikk nylig en langsiktig avtale med det finske selskapet Proventia Oy.
De har i tillegg inngått sin første kommersielle avtale i forsvarsindustrien, som omfatter leveranser til et tysk selskap. Avtalen ble inngått for mindre enn tre uker siden.
Selv om de nå er konkurs, understreker styret at de «fullt og fast» tror på den underliggende teknologien.
– Vi er sikre på at eiendommen, under de rette forholdene og med riktig eierskap, kan videreutvikles til en levedyktig og viktig bidragsyter til moderne industri.
De lokale kommuneeide kraftselskapene som har bidratt til finansieringen av batteriselskapet, har tapt mye penger på batterisatsingen.
Du kan lese flere av TUs artikler om Morrow her.
Frp krever svar
I tillegg til egenkapitaltilskudd fra aksjonærer har Morrow fått store offentlige tilskudd.
I desember 2024 ble det kjent at Innovasjon Norge hadde fått innvilget en lånesøknad hos Innovasjon Norge, på 400 millioner kroner fra ordningen Grønn industrifinansiering samt 1,1 milliarder kroner på vanlige kommersielle vilkår.
I januar 2025, altså bare noen uker senere, sa selskapet opp 50 til 60 ansatte og satte utvidelsen av batterifabrikken i Arendal på vent.
Frp reagerer kraftig på meldingen om konkursen og mener regjeringen må svare om pengebruken.
– Jeg sa da dette lånet ble gitt Morrow at regjeringen handler her mot bedre vitende og må stå til ansvar dersom dette ender opp som nok et luftslott. Dette er nå tilfellet. Derfor må regjeringen snarest gjøre rede for hvor mye penger staten har tapt på dette luftslottet, sier Frp-leder Sylvi Listhaug til NTB.
Flere faktorer
Årsaken til konkursen er sammensatt, ifølge styret:
«Selskapet har operert i en tidlig og kapitalintensiv industrialiseringsfase, samtidig som det globale batterimarkedet har blitt mer konkurransedyktig med overtilbud og resulterende prispress. I tillegg har økte kapitalkostnader, forsinkelser i industrialiseringsprosessen og et mer tilbakeholdent investeringsmarked gjort det betydelig vanskeligere å sikre finansiering.»
– Det som er oppnådd hos Morrow er et resultat av ekstraordinær dedikasjon, motstandskraft og tro gjennom en periode med betydelige utfordringer. Selv om dette kapittelet går mot slutten, representerer kunnskapen, teknologien og kapasitetene som er utviklet her varig verdi, sier Jon Fold Von Bülow, fungerende administrerende direktør i Morrow, i meldingen.
– Jeg vil uttrykke min dype respekt og takknemlighet til alle ansatte som har vært en del av denne reisen. Deres innsats har lagt et grunnlag som strekker seg langt utover dette øyeblikket.