maritim

Vil utsette økt CO2-avgift for fiskeflåten

Regjeringen vil øke CO2-avgiften, men fiskerne skal kompenseres.

Bent Gabrielsen seiler ut fra Vannvåg i Karlsøy kommune og har 2,5 timer steaming før han kan starte fiskingen.
Bent Gabrielsen seiler ut fra Vannvåg i Karlsøy kommune og har 2,5 timer steaming før han kan starte fiskingen.

I regjeringens forslag til statsbudsjett økes CO2-avgiften med 28 prosent. Fiskeflåten skal imidlertid kompenseres for økningen i avgiften.

Flåten har tidligere fått kompensert CO2-avgiften de betaler når de fyller drivstoff, men fra 2020 ble det vedtatt at fiskerne gradvis skal måtte betale full CO2-avgift. Fra første januar i år ble det innført en kompensasjonsordning på om lag en kvart milliard kroner for å lette overgangen.

Ordningen skulle sørge for at fiskerne får kompensert avgiften, men denne kompensasjonen skulle trappes ned år for år. Innen fem år skulle flåten i praksis betale full CO2-avgift.

I det nye forslaget til statsbudsjett økes kompensasjonsordningen fra 255 millioner kroner til 305 millioner kroner. Dermed vil regjeringen utsette nedtrappingen av kompensasjonsordningen.

Kjøper tid

Det nye opplegget vil stimulere til reduserte utslipp, men samtidig redusere avgiftsbelastningen til flåten, ifølge Nærings- og fiskeridepartementet.

– Med en forlenging av kompensasjonsordningen vil fiskeflåten få bedre tid til å finne gode innretninger på hvordan CO2-avgiften kan tilbakeføres til flåten og stimulere til grønn omstilling. Regjeringen har en ambisiøs klimaplan, som blant annet omfatter mål om å halvere utslipp fra innenriks sjøfart og fiske innen 2030. For å nå disse målene må utslippene fra fiskeflåten reduseres i årene som kommer, sier fiskeri- og sjømatminister Odd Emil Ingebrigtsen i en pressemelding.

Kompensasjonsordningen deles inn i en ordning for kystflåten, kystrekeflåten og havflåten. Havfiskeflåten får desidert mest kompensasjon.

Alternativene for å kutte utslipp for flåten har i hovedsak vært LNG-framdrift og batteripakker. Prosjektet Zerokyst har imidlertid som mål å utvikle utslippsfrie hydrogenfiskebåter og et nettverk med hydrogeninfrastruktur i Nord-Norge.

Powered by Labrador CMS