maritim

Vard bygger havvindskip for Doggerbank

Vard har fått kontrakt på bygging av to service- og konstruksjonsskip for et britisk rederi. Med tidligere kontrakt og opsjoner kan North Star få åtte Vard-bygde skip i flåten.

North Stars Vard-bygde flåte på åtte skip dersom North Star benytter opsjonene: Fire serviceskip (SOV) og fire igangkjørings-, konstruksjons- og serviceskip (CSOV).
North Stars Vard-bygde flåte på åtte skip dersom North Star benytter opsjonene: Fire serviceskip (SOV) og fire igangkjørings-, konstruksjons- og serviceskip (CSOV).

To nye vedlikeholds- og igangkjøringsskip (Commissioning Service Operation Vessels – CSOV) skal bygges for Storbritannias største operatør innen støttefartøy til havvindparker, North Star. De har også opsjon på ytterligere to skip. North Star har allerede fire skip i bestilling hos Vard.

Vard Design i Ålesund har utviklet designen Vard 4 22 i samarbeid med North Star. Fartøyene blir klargjort for metanolhybrid framdrift. Levering blir første halvår i 2025.

Fartøyene har et oppgradert skrogdesign for å optimalisere for lavt drivstofforbruk og bølgemotstand, sammen med høy funksjonalitet og komfort, skriver Vard i en pressemelding.

CSOV-ene vil bli utstyrt med teknologi fra Vard Electros SeaQ-portefølje, som dekker løsninger for kraft, kontroll, bro og navigasjon og kommunikasjon. SeaQ og batteriteknologi for hybride operasjoner legger til rette for energieffektiv drift for reduserte utslipp og drivstofforbruk.

VARD 4 22 CSOV

Service, konstruksjon og idriftsetting

Lengde: 95 meter

Bredde: 19,5 meter

Framdrift: Hybrid klargjort for metanol

Kapasitet: 111 personer (95 lugarer)

2 arbeidsbåter

Walk ot work 17-32 meter

DP 2

Skrogene skal bygges i Romania og utrustes ved ett av Vards tre verft i Norge. Det er foreløpig ikke avgjort hvor, og partene opplyser heller ikke om kontraktssum.

North Star bestilte i 2021 fire servicefartøy (SOV) for arbeid i havvindparken Doggerbank utenfor østkysten av England. De tre første i serien leveres og kommer drift i år, mens det fjerde leveres i 2024.

Administrerende direktør Matthew Gordon i North Star sier i pressemeldingen at Vard er høyt respektert for høy kvalitet, uovertruffen merittliste og pålitelighet. North Star har 1300 ansatte med forpliktelser om å stille med 40 havvindskip innen 2040 for å møte økende etterspørsel etter logistikkstøtte til havvindparker over hele Storbritannia og Europa.

– Vi har bygget et utmerket forhold til Vard de siste årene, slik at vi kan levere fartøy i tide og av høy kvalitet til markedet. Leveringstrygghet var en nøkkelfaktor i vår beslutning om å velge Vard, sier Gordon.

Dersom North Star benytter opsjonene, vil Vards leveranse bestå av totalt åtte skip: fire serviceskip (SOV) og fire til igangkjøring, konstruksjon og service (CSOV).

Powered by Labrador CMS