maritim

Siste fangst i Oslofjorden

På grunn av dårlige miljøforhold er det slutt på fiske i Oslofjorden fra nyttår. TU stilte spørsmålet Oslo-fisker Sigurd Andre Kristoffersen ikke liker.

Fisker Sigurd André Kristoffersen bærer i land den siste rekefangsten fra Oslofjorden. Han tror fjorden blir en forskningsgryte framover.
Fisker Sigurd André Kristoffersen bærer i land den siste rekefangsten fra Oslofjorden. Han tror fjorden blir en forskningsgryte framover. Arash A. Nejad

– Hva skal du gjøre nå?

– Jeg vet ikke. Du må ikke spørre om hva jeg skal gjøre. Den du skal spørre, er Jonas Gahr Støre, det er han som kan svare på hva jeg skal gjøre. Jeg har ikke svar på hva jeg skal gjøre. Alle spør meg om det, og det er et forferdelig spørsmål å få om dagen, sier Kristoffersen.

Et knippe kolleger, stortingspolitikere, aktivister og fiskerorganisasjonsfolk møtte opp i desemberregnet på torsdag for å spise reker og drikke gravgløgg på Kristoffersens markering av den siste rekefangsten i Oslofjorden.

Fra nyttår er det slutt på fisket i fjorden. Årsaken er at økosystemet er så hardt presset at det ikke er forsvarlig å høste fra fjorden lenger.

En gruppe støttespillere samlet seg for å markere avslutningen på fisket i Oslofjorden. Foto: Arash A. Nejad
En gruppe støttespillere samlet seg for å markere avslutningen på fisket i Oslofjorden.

Roper om hjelp

For fritidsfiskere gjaldt forbudet allerede fra oktober i år. For yrkesfiskere som Kristoffersen gjelder det fra nyttår.

– Oslofjorden er mer enn bare en fjord. Den er barndomsminner, sommernetter og morgenbad. Nå roper fjorden om hjelp. Altfor mye liv har forsvunnet. Skal vi redde fjorden, må alle sektorer bidra, sa statsminister Jonas Gahr Støre i en pressemelding da forbudet ble vedtatt i slutten av juli.

Forbudet gjelder for Indre Oslofjord helt ut til Horten og Moss, samt områdene rundt nasjonalparkene i Færder og Hvaler.

Amina Svensson-Khateeb selger en del av den siste fangsten fra båten Zacapa til Rabbi Fazley. Foto: Arash A. Nejad
Amina Svensson-Khateeb selger en del av den siste fangsten fra båten Zacapa til Rabbi Fazley.

Mye nitrogenutslipp

For forsamlingen på Rådhuskaia er det liten tvil om at nitrogenutslipp fra kloakk, landbruk og industri, som Chemring Nobels sprengstoffabrikk, truer fjorden mer enn rekefisket.

Ifølge havforskningen er nitrogenutslipp og fiske de viktigste forklaringene bak den dårlige tilstanden i Oslofjorden, men de kan ikke si hvilken av dem som er verst.

Forskningssjef Mette Skern-Mauritzen i Havforskningsinstituttet mener fiskeforbudet vil ha en effekt på bestandene hvis det får fungere i kanskje 15 år.

Per Arnold Wiig i foreningen Redd hvalerskjærgården mener nitrogenutslipp er verre enn fiske. Foto: Arash A. Nejad
Per Arnold Wiig i foreningen Redd hvalerskjærgården mener nitrogenutslipp er verre enn fiske.

– Når vil det bugne med liv i fjorden igjen?

– Det kan jeg ikke si. Det kommer også an på hvilken effekt utslippene har på habitatskvaliteten for fiskebestandene, sier hun.

Med habitatskvaliteten mener hun vannkvaliteten og for eksempel fiskens mulighet til å finne byttedyr.

– Og så er klimaendringene en joker. Fjorden har blitt varmere. Vi vet at for torsken i Nordsjøen er ikke det til det gode. Samtidig finnes det lokale stammer av kysttorsk med en genetikk som gjør at de tåler varmen og varmebølger godt. Men det er usikkert om vi får de store torskebestandene tilbake i Oslofjorden, sier Skern-Mauritzen.

Dårlig magefølelse

For Kristoffersen er det foreløpig ikke mye lys i tunnelen. Båten hans er ikke egnet til å dra utenfor forbudssonen.

– Når tror du det åpnes for fiske igjen?

– Jeg tror ikke det kommer til å bli åpnet i det hele tatt. Min magefølelse sier at Oslofjorden kommer til å bli EUs forskningsgryte. Jeg er redd for at vi mister herredømme over Oslofjorden om ikke lenge, sier han.

Om lag 170 arbeidsplasser er knyttet til fiskeriene i Oslofjorden, ifølge NTB.

Det er uklart om det noen gang blir mulig å drive kommersielt fiske med båten Zacapa igjen. Foto: Arash A. Nejad
Det er uklart om det noen gang blir mulig å drive kommersielt fiske med båten Zacapa igjen.
Powered by Labrador CMS