maritim

Nå skal alle oljevernfartøy kunne få direktevideo fra oven

Maritim bredbåndsradio skal gjøre oljevern mer effektivt. Denne uken ble teknologien testet en siste gang før den blir innført på alle fartøy med oljevernutstyr.

Oljevernøvelsen i Oslofjorden denne uken var siste test før den maritime bredbåndsradioen blir standard på alle oljevernfartøy.
Oljevernøvelsen i Oslofjorden denne uken var siste test før den maritime bredbåndsradioen blir standard på alle oljevernfartøy.

Oljevernøvelsen i Oslofjorden denne uken markerte den siste testen for det statlige maritime bredbåndssystemet (MBR). Nå skal alle fartøy med oljevernutstyr få installert teknologien.

– Det er bare noen formaliteter igjen før det rulles ut. Vi må blant annet ha en frekvenstillatelse, sier Ove Njøten, prosjektleder i Kystverket.

Hensikten med systemet er å bedre kommunikasjonen mellom ulike fartøy og fly som deltar i en oljevernaksjon. Systemet går ut på å skape et lokalt nettverk slik at alle fartøy og fly innen radiorekkevidde kan dele informasjon.

Strømmer video

Et typisk eksempel er at fly kan strømme video direkte fra oven slik at fartøyene på sjøen kan få bedre oversikt over hvor de bør være, for å håndtere utslippet på best mulig måte.

– Det handler om å ha ressursene på stedet hvor det har størst effekt, sier Njøten.

Problemet med vanlig nett er at det ofte ikke har dekning på steder hvor det kan skje utslipp. Det var et problem blant annet da tråleren Northguider forliste i Hinlopenstredet på Svalbard.

Sporer oljesøl

Systemet er utviklet av Kongsberg Seatex og Radionor. Fartøyene som skal ta i bruk systemet inkluderer alle Kystvaktens fartøy, Kystverkets fartøy og fartøy som brukes av Norsk oljevernforening for operatørselskap (Nofo). I tillegg skal droner kunne bruke systemet, samt overvåkningsflyet LN KYV.

Totalt skal om lag 30 fartøy få installert systemet.

Rekkevidden er avhengig av det fysiske oppsettet på fartøyene. For skip til skip-kommunikasjon beregnes rekkevidden å være 50 kilometer, mens for fly til skip-kommunikasjon skal den være om lag 200 kilometer.

I tillegg til videostrømming skal en rekke sensorer og fjernmålingsutstyr kunne bidra til å spore oljesøl i sanntid og dele dataene mellom fartøy.

Først ute

Utviklingen av MBR har pågått over flere år, og det er nå for første gang tatt i bruk av statlige aktører i stort omfang. Målet ar at det på lengre sikt skal kunne tas i bruk av flere.

Utstyret som nå blir tatt i bruk har en verdi på om lag 70 millioner kroner.

Ifølge Njøten fungerte systemet godt på øvelsen i Oslofjorden, men tett skydekke gjorde at det ikke var mulig å strømme video fra fly til fartøy.

Oljevernøvelsen var en fellesnordisk øvelse der kystvaktfartøy fra Sverige og Danmark også deltok.

Powered by Labrador CMS