maritim

Blackout for Hurtigruteskip i Nordsjøen

MS Maud med 266 passasjerer og et mannskap på 131 om bord fikk motorstans etter å ha blitt truffet av en kraftig bølge under stormen Pia. Ingen personer ble skadet. Går med manuell nødstyring fredag morgen.

MS Maud tilhører Hurtigrutens datterselskap HX. Det var 266 passasjerer og et mannskap på 131 da skipet fikk blackout i dansk farvann torsdag 21. desember.
MS Maud tilhører Hurtigrutens datterselskap HX. Det var 266 passasjerer og et mannskap på 131 da skipet fikk blackout i dansk farvann torsdag 21. desember.

Skipet ble mørklagt og begynte å drive i stormen. Flere offshoreskip fra rederiet Esvagt befant seg i nærheten og tilbød assistanse.

Mannskapet fikk etter hvert startet to motorer og fikk i gang strømforsyning og nødstyring, opplyste den danske redningstjenesten til TU i 22-tida.

Skipet ble lagt mot været og ventet på slepebåt. Ifølge den danske redningstjenesten Joint Rescue and Coordination Center (JRCC), skulle slepebåten ankomme i 23.30-tida og forsøke å etablere et slep. Det var torsdag kveld 5–7 meter høye bølger og svært dårlig vær.

Fredag morgen opplyser den danske redningstjenesten til TU at skipet i hele natt bare har ligget mot været i påvente av bedre vær og mindre bølger før slepet kan komme i gang. Vinden er oppe i 20-25 meter i sekundet med signifikant bølgehøyde på 4,5-5,5 meter.

To skip fra Esvagt, stand by-skipet Esvagt Cornelia og forsyningsskipet Esvagt Server, ligger rett i nærheten av MS Maud og kan hjelpe henne ved behov.

MS Maud har siden torsdag kveld drevet for vær og vind i Nordsjøen etter blackout. Stormen Pia slo inn vinduer og bidro til kortslutning av utstyret på brua. På kvelden fikk mannskapet startet motorene igjen og satt inn manuell nødstyring slik at de fikk lagt skipp mot været i påvente av bedre forhold. Foto: Marine Traffic
MS Maud har siden torsdag kveld drevet for vær og vind i Nordsjøen etter blackout. Stormen Pia slo inn vinduer og bidro til kortslutning av utstyret på brua. På kvelden fikk mannskapet startet motorene igjen og satt inn manuell nødstyring slik at de fikk lagt skipp mot været i påvente av bedre forhold.

JRCC sier at det ikke dreier seg om en redningsoperasjon, men at de følger situasjonen tett og kan bistå om skipet får større problemer og mennesker må evakueres.

Hurtigruten Expeditions (HX) opplyser at skipet fikk et midlertidig strømbrudd etter å ha blitt truffet av en større bølge. Vinduene på broa ble slått inn og vann bidro til kortslutning og blackout.

Skipet var på vei mot Tilbury, Storbritannia, fra Florø, da hendelsen fant sted. Totalt er det 397 personer om bord.

Ingen alvorlige skader

Pressetalsperson Johnny Stanley-Brown fra HX skriver i en uttalelse at mannskapet i tråd med rederiets operative protokoller umiddelbart gjennomførte grundige sikkerhetssjekker og tekniske vurderinger, i tillegg til å forsikre seg om at alle om bord har det så bra som forholdene tillater. Det er ikke meldt om noen alvorlige skader på passasjerer eller mannskap.

– Skipet er i direkte kontakt med relevante maritime myndigheter og med støtteteam på land, sier Stanley-Brown.

Hovedredningssentralen for Sør-Norge (HRS) holdes løpende orientert, men er ikke direkte involvert. Hendelsen inntraff i dansk farvann under stormen Pia, som også har rammet Sør-Norge.

MS Maud forlater Florø 20 desember midt på dagen. Hun får tilsynelatende trøbbel like etter klokka 13. Da går hastigheten ned fra 12–14 knop til 6–7 knop. I 18-tida går hastigheten ned til 1–2 knop like nord for Doggerbank. Fra en sørlig kurs, dreier nå skipet nesten 180 grader og ser ut til å drifte sakte mot nord. Skipet skal etter noen timer å ha fått start på motorene slik at skipet kan holdes opp mot været og vente på bedre vær og komme under slep. Illustrasjon: Marine Traffic
MS Maud forlater Florø 20 desember midt på dagen. Hun får tilsynelatende trøbbel like etter klokka 13. Da går hastigheten ned fra 12–14 knop til 6–7 knop. I 18-tida går hastigheten ned til 1–2 knop like nord for Doggerbank. Fra en sørlig kurs, dreier nå skipet nesten 180 grader og ser ut til å drifte sakte mot nord. Skipet skal etter noen timer å ha fått start på motorene slik at skipet kan holdes opp mot været og vente på bedre vær og komme under slep.

I hardt vær før

MS Maud het tidligere MS Midnatsol. For drøyt 20 år siden oppsto en alvorlig blackout som kunne fått store konsekvenser for mennesker og miljø.

Skipet fikk blackout utenfor Stad natt til søndag 4. desember i 2003. MS Midnatsol var ute av kontroll og drev mot land. Begge ankrene ble sluppet, men fikk ikke tak. Alle de 102 passasjerene om bord ble beordret i livbåtene.

Et anker fikk feste og stanset driftingen bare 150 meter fra land. Mannskapet klarte å starte hovedmotorene og skipet kunne seile for egen maskin til Florø.

Ombygget

MS Midnatsol ble bygget i 2003 og seilte som vanlig Hurtigruteskip langs norskekysten. I 2021 skiftet det navn til MS Maud etter ombygging til ekspedisjonscruise.

Skipet har to Wärtsilä W9L32 hovedmotorer på totalt 8,2 MW med toppfart 18 knop. Skipet er 135,7 meter langt, 21,5 meter bredt og er på 16.151 bruttotonn med en lasteevne på 1.184 dødvekttonn.

Powered by Labrador CMS