Gardistene heiser flaggene på Slottsplassen på halv stang før gravferden til Kong Harald V
Politibiler og sperrebånd preger bybildet i sentrum i dag. Folk på vei til jobb måtte snu enkelte steder.
Alle som skal inn i bykjernen må sjekkes av politiet. Folk med sykkel fikk beskjed om at det ikke er lov i dag
Publikum var på plass langs ruta til prosesjonen allerede før klokken 8 onsdag morgen
T-banen stopper onsdag kun i én kjøreretning på Nationaltheatret, en stasjon publikum bes om å unngå.
Norsk politi får bistand fra Danmark og Sverige. En dansk politimann ble observert søkende med bombehund ved en pressestand i morgentimene.
I morgentimene var det relativt rolig og strømmen av folk fløt fint forbi visitasjonspunktene til politiet.
Over 3000 soldater gjør seg klare for å bidra i kong Haralds gravferd.
– Det er en stor ære å være her, sier flysoldat Tord Nilsen. Han lader batteriene utenfor Akershus festning sammen med menig Ask Nøkleby.
Folk har slått seg ned foran sperringene på Slottsplassen. Enkelte valgte bunad, mens andre har tatt med campingstol
– Det blir diskret, selv om det er massivt, beskriver politidirektør Håkon Skulstad politioppbudet i Oslo onsdag
Politi fra hele landet er satt i sving for å bidra under gravferden. Politistyrkene er på plass over hele byen, også på tak og i vinduer på bygg langs ruta til prosesjonen.
Mange politihunder er også på jobb i dag.
Til sammen skal rundt 3.500 personer fra hele Forsvaret være seremonielt representert i Oslo på gravferdsdagen.
Garden marsjerer opp mot slottet
kong harald v
Oslo forbereder seg til kongens gravferd: – Det er en stor ære å være her
Publikum som vil få med seg gravferden strømmer til Oslo sentrum.
Oslo sentrum bærer tydelig preg av at Kong Harald Vs gravferd nærmer seg.
Klokken 6 onsdag morgen ble bykjernen sperret av med gjerder, bånd og politiet.
Alle som skal inn i bykjernen må gjennom forhåndsbestemte innslippspunkter som er bemannet av politiet. Her blir alle sekker og vesker sjekket av politiet.
I morgentimene var det relativt rolig og strømmen av folk fløt fint forbi visitasjonspunktene.
Politiet samlet inn paraplyene til de som hadde glemt at dette ikke var greit å ta med seg i dag. Folk med sykkel ble bedt om å snu.
Politifolk TU snakker med ved visitasjonspunktene hadde ventet seg litt større trøkk tidlig på morgenen enn det som har vært tilfelle.
Her marsjerer soldatene opp Karl Johan Video: Arash A. Nejad
Tusenvis av soldater
Til sammen skal rundt 3.500 personer fra hele Forsvaret være seremonielt representert i Oslo på gravferdsdagen, ifølge Forsvaret.
Før selve oppdraget startet ladet soldatene batteriene i solsteken på Akershus festning, hvor også Teknisk Ukeblad var tilstede onsdag morgen.
Med mange timer venter med å stå helt i ro, benytter soldatene anledningen til å sette seg ned og slappe av.
– Det er en stor ære å være her, sier flysoldat Tord Nilsen til TU.
Han har funnet seg en liten plass å sitte sammen med menig Ask Nøkleby.
– Det har blitt mange lange dager, sier Nøkleby.
Sikkerhetsmessig utfordring
Gravferdsdagen starter med en privat stund i Slottskapellet. Deretter skal kongens båre kjøres i en stor prosesjon fra Slottet til Oslo domkirke, hvor seremonien avholdes klokken 13.00.
Etterpå går det en ny og mindre prosesjon til Akershus slott, hvor kongens siste hvilested skal være.
Kongelige, statsledere og representanter fra en lang rekke land vil være til stede i Oslo, noe som gjør gravferden til en sikkerhetsmessig utfordring.
Politiet har sagt at sikkerhetsoppbudet i hovedstaden blir blant norgeshistoriens største. Norsk politi får bistand fra både Sverige og Danmark.
Politidirektør Håkon Skulstad har uttalt at politiet er forberedt både i lufta, på bakken og digitalt.
Onsdag er det ingen trikker eller busser som kjører gjennom bykjernen i Oslo.
Togene går derimot som normalt, og Bane Nor styrker bemanningen på grunn av forventinger som høy belastning.