kommentar
Brukerfeil kan ikke utelukkes
Dødsulykken der en bil braste ut fra 4. etasje i et parkeringshus i Sandvika, har ført til spekulasjoner om feil ved bilen. Sensorikk og digitalisering kan bidra til å finne svaret.
Denne kommentaren gir uttrykk for skribentens meninger.
Den tragiske bilulykken i Sandvika Storsenter har bidratt til uro blant Volvo-eiere verden over.
En Volvo XC40 akselererte raskt mot ytterveggen i 4. etasje i parkeringshuset ved kjøpesenteret. Bilen skal, ifølge Budstikka, ha skutt fart 30 meter før den kolliderte. Så høy var akselerasjonen at bilen meiet ned både autovern, nettinggjerde og en vegg av murstein før den braste ut i friluft. Og så høy var hastigheten, at fronten på bilen traff murveggen på andre siden av inngangen til senteret før den falt til bakken. Ulykken krevde sjåførens liv.
Bilmodellen ble tilbakekalt i 2022 for feilretting – ifølge NRK fordi det ble oppdaget et problem som potensielt kunne føre til uventet akselerasjon. Etter flere rapporter om også andre elbiler – ikke bare Volvo – som har akselerert «ukontrollert», går diskusjonen nå høyt om hvorvidt ulykken skyldes brukerfeil eller systemet i bilen.
Vanskelig for alle
NRK tok i forrige uke opp problematikken i nyhetssendingen Dagens. Som gjest i sendingen uttalte jeg at det ikke ville overraske om systemfeil i bilen ville vise seg som årsak til ulykken.
På den annen side vil det heller ikke overraske om brukerfeil ligger til grunn. Vi må rett og slett vente på svaret. Politiet og Statens vegvesen må få gjøre jobben sin.
Ulykken er vanskelig. Først og fremst for sjåførens etterlatte, men også for andre eiere av XC40 som nå lurer på om noe lignende kan skje med deres bil.
Også for Volvo er den ille. Bilprodusentens renommé står på spill. Tross alt kommer en rekke sikkerhetsinnovasjoner nettopp fra Volvo. Både trepunkts bilbelte, bakoverrettet barnesete, sidekollisjonssikring, whiplashbeskyttelse, veltebeskyttelse, fotgjengersensorikk med autobrems og beskyttelse mot utforkjøring har vært med på å sette likhetstegn mellom Volvo og sikkerhet. Og dette er bare noen av innovasjonene.
Så lenge konklusjonen fra Sandvika uteblir, vil usikkerheten råde. Og Volvos renommé forblir i spill.
Avanserte biler
Gitt elbilens utvikling er det forståelig at mistanken først og fremst – i hvert fall i mediene – går på hvorvidt det er bilen som feilet.
I gamle dager var det langt enklere å avgjøre slike tvilstilfeller. Bilen var mekanisk. Stort sett med manuelt gir og kløtsj, samt mekaniske overføringer og instrumentering. Sjåføren var alene som «hjerne» i bilen.
Dagens biler er mer avansert. Selvfølgelig er det fortsatt mye mekanikk. Men dagens elbiler kjennetegnes i høy grad av elektronikk, sensorer, signaloverføringer, mikroprosessorer og millioner av linjer med programvare. Sjåføren utgjør ikke lenger alene «intelligensen» i bilen.
Utviklingen øker også behovet for at mennesket kan håndtere de stadig mer avanserte systemene. Hvis ikke, vil potensialet kunne øke for kombinerte system- og brukerfeil.
Vent på konklusjonen
Var det bilen selv, via sin avanserte teknologi og systemer, som gikk bananas og gjorde at den styrtet ut av parkeringsgarasjen? Eller var det feil fra sjåførens side? Eller var det en kombinasjon?
Vi er trygge på at konklusjonen kommer.
For i tillegg til politiets etterforskning og de tekniske undersøkelsene fra Statens vegvesen, vil også Volvo selv ha mye å bidra med. Når deres egen havarikommisjon får gjort sine undersøkelser, vil de hente ut mye data om hendelsesforløpet. Informasjon som vil bidra til å finne svaret. Slik representanten for Volvo også uttrykker det overfor Budstikka.
Nettopp det er en stor fordel, når bilene først har blitt så datastyrt som de har. Sensorikk og digitalisering vil i høy grad kunne bidra til å finne svaret på det vanskelige og følsomme spørsmålet:
Var det mennesket eller maskinen?
Uavhengig av konklusjonen i dette tragiske tilfellet, er det menneskelig å feile. Moderne metodikk må ta i betraktning forhold som gjør at mennesker feiler. Systemene må derfor designes slik at mennesker kan feile.