karriere

– For tidlig å dra hjem klokka fire

OPPFORDRING: Jobb mer, sier Vadim Makarov.
OPPFORDRING: Jobb mer, sier Vadim Makarov.

FAKTA

Navn: Vadim Makarov

Alder: 36 år

Stilling: Post.doc. i NTNUs "hackergruppe", som forsker på kryptering av data

Utdanning: Doktorgrad i kvantekryptografi ved NTNU

Russeren Makarov stusser over norsk arbeidstid. I Teknisk Ukeblads intervjuserie om arbeidsliv sier han at Norge vil gjøre det bedre som land hvis nordmenn jobber mer.

- Nordmenn har dårlig arbeidsmoral

– Hvordan fikk du din første jobb?

– Jeg var en flink og interessert student. Professoren i Russland så dette og tilbød meg å være laboratorieassistent på deltid. Et par år senere skjedde akkurat det samme da jeg var utvekslingsstudent ved NTNU. Da fikk jeg en stipendiatstilling.

– Hva er den beste måten å skaffe seg jobb på?

– Å være engasjert og oppnå utmerkede resultater i under studiene eller jobben du har. Da kommer den neste jobben til deg.

– Hvilket annet yrke kan du tenke deg?

– Jeg trives meget godt i akademia. En forskerstilling på industrilabben kan være et akseptabelt alternativ, hvis arbeidsområde og forhold ellers er riktige. –

– Hvilket yrke kan du ikke tenke deg?

– Yrker der man jobber fra klokkeslett til klokkeslett.

– Hva er ditt beste minne fra yrkeskarrieren?

– Det har vært de gangene jeg har opplevd at eksperimenter gir nye og utmerkede resultater som ikke har vært kjent før. Det skjer ikke ofte, faktisk mye sjeldnere enn årlig.

– Hva vil gjøre norsk arbeidsliv bedre?

– Svaret er avhengig av hva du mener med "bedre". Hvis du sikter profesjonelle tradisjoner og høye prestasjoner som industrialiserte land som USA, Tyskland, Sverige er kjent for? Da ville 30 - 60 minutter lengre arbeidstid hver dag lede til økt kompetanse i flere profesjoner, og gjøre Norge til et mektigere og mer respektert land i verden. For det er for tidlig å dra hjem mellom klokka tre og fire, sier Makarov.

– Ingeniører og økonomer bør slutte å slåss

Powered by Labrador CMS