innovasjon
Her får mursteinen nytt liv
Når mursteinsbygg rives, havner som regel den gamle teglsteinen i søpla. Høine har utviklet renseteknologi som gjør at steinen kan brukes på nytt.
Helt fram til 60-tallet drev man med gjenbruk og rensing av murstein. Men nå kastes det årlig rundt 50.000 tonn teglstein her i landet, samtidig som det settes opp bygg med 40.000 tonn ny teglstein.
Gründerselskapet Høine utvikler teknologi som gjør at den kasserte steinen kan få nytt liv i et nytt bygg.
Mye lavere CO2-avtrykk
– Potensialet for ombrukstegl er stort. Det svært energikrevende å produsere ny murstein. Samtidig har ombrukstegl et CO2-avtrykk som kun utgjør 1 prosent sammenlignet med ny teglstein, sier Jorunn Tyssø, som er sjef og gründer i Høine.
Hun legger til at man med ombruk sparer uttak av leire i naturen og også unngår store mengder avfall.
Det var i 2019 at Tyssø startet selskapet sammen med Marie Indrelid Winsvold. Tyssø er master i miljøriktig produktutvikling og har lang erfaring som produktdesigner. Winsvold er i dag styremedlem i Høine.
– Da vi startet hadde vi en større ambisjon, vi ville gi alle byggevarene som rives et nytt liv gjennom ombruk, sier Tyssø.
Duoen tenkte de skulle ta byggevare for byggevare og skape ombrukte produkter som var bedre enn en ny byggevare.
– Dette krever at du starter din egen ombruksfabrikk. Vi begynte med murstein. Den er designet for ombruk i og med at det er en byggekloss som kan brukes igjen, sier Tyssø.
Ny teknologi, gammel tradisjon
– Vi så at det var mange gevinster, men at det også var mange myter som måtte knuses, blant annet at man ikke kan ombruke murstein med sementmørtel. Det går hvis man bruker riktig rensemetode. Vår drivkraft har i stor grad vært å videreutvikle denne, sier hun.
Målet er at de brukte mursteinene skal bli minst like attraktive å ta i bruk som nye.
– Når du murer med brukt murstein, blir resultatet vakkert, med naturlig rikhet i farger og tekstur. Samtidig er det motstandsdyktig mot både vann og brann, sier Tyssø.
Ressurskrevende
Hun peker på at man i dag først må finne leire og siden grave den fram, kanskje er det langt unna teglverket.
– Så skal den tørkes, prosesseres, eltes og formes. Siden skal den brennes i tre døgn på temperaturer over 1000 grader, sier Tyssø og påpeker at det er svært lite energieffektivt sammenlignet med å gjenbruke gammel teglstein.
Høine har solgt og levert norsk og dansk ombrukstegl til både store og små prosjekter over hele landet.
– Vi måtte starte med dansk, da det var krav om CE-merke på mursteinen fram til 2020. Men målet har hele tiden vært å bygge opp en verdikjede basert på norsk mursteinsavfall, noe vi nå gjør, sier markedssjef og medgründer Oskar Bringager.
Han forteller at det danske teglet er gult fordi den er mer kalkholdig enn den norske, som er rikere på jernmalm. Selskapet leverer også det nyutviklede produktet Høine Clay Shingle, hvor en murstein deles i fire deler og slik gir fire ganger mer mursteinfasade.
Ombruk som ny standard
– Det er ting som tyder på at ombrukstegl stadig oftere beskrives i underlaget fra eiendomsutviklere i prosjekter med teglfasade, sier Bringager og forteller at kundene liker at Høine kan tilby en bred portefølje av produkter både for fasade og interiør.
– Noen vil gjerne ha ulike farger og formater på teglsteinene i bygget for å gjøre det mer spennende. Det skaper rom for innovasjon og nye produkter, legger han til.
På Nansenløkka på Fornebu har de murt med hydraulisk kalkmørtel på felleshuset. Dette skal gjøre det lettere å ombruke mursteinen.
I dag er det tre ansatte i selskapet. I tillegg til Tyssø og Bringager er det Bjørn Malm, som holder styr på økonomien og utvikling av en bærekraftig forretningsmodell.
– Hvilke konkurrenter har dere?
– Du har Wienerberger, som er verdens største teglprodusent og den dominerende aktøren også i Norge. Men når det gjelder foredling av norsk ombrukstegl, har vi ingen direkte konkurrenter, sier Malm.
Han peker på at det norske markedet er på 220–250 millioner kroner på årsbasis og at 17–18 millioner teglstein blir solgt.
– I dag er det enklest å rive, bygge og kjøre stein til deponi. Det er denne verdikjeden vi vil bryte, sier han.
Tyssø poengterer at mursteinsbygg kan vare i evigheter og at det som regel er andre forhold ved bygg som gjør at de må rives.
– Et borettslag skal nå rive fasaden fordi binderne som holder mursteinen til veggen, er i ferd med å ruste. Det er ikke noe galt med mursteinen.
Utvikler mobile fabrikker
Høine har et teglverk på Rygge som står for rensingen av mursteinen.
– Men noen ganger er det for langt til Rygge. Derfor utvikler vi mobile fabrikker som kan rense steinene der de er. Før tok du ut leira der den var, og så brant du og brukte den på stedet. Noe slikt prøver vi å få til nå, med moderne teknologi og ombruk.
Tyssø legger ikke skjul på at selskapet har store ambisjoner.
– Målet er å bli verdensledende på ombruk av teglstein. Vi mener vi allerede har «cutting edge»-løsninger for ombruk og oppsirkulering, sier hun.
Det norske teglmarkedet er lite sammenlignet med andre land. Det danske markedet er ti ganger større, mens Storbritannia er 200 ganger større.
– Har dere nok penger?
– Nei, ikke nok til planene vi har. Blant annet skal vi bygge en helautomatisert rense-linje. Vi jobber med en søknad til Innovasjon Norge, samtidig som vi prøver å få mer egenkapital fra investorer. Vi opplever at flere er interessert, men det tar tid å lande avtaler i dagens kapitalmarked, sier Malm.
Selskapet omsetter for ti millioner kroner i år, omtrent det samme som i fjor.
– Hvor er dere om fem år?
– Da er vi godt etablert i Norge og Danmark. Vi vil også kunne gi nytt liv til murstein lokalt i Berlin, Dublin eller hvor som helst i verden.